RAPORT

Pogarda

Pavel prezydentem Czech. „To dobra wiadomość dla Polski”

Najnowsze

Popularne

Petr Pavel zostanie nowym prezydentem Czech. Po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc. – To dobra wiadomość dla Polski – powiedział na antenie TVP Info Artur Wróblewski, politolog z uczelni Łazarskiego.

Czesi wybrali prezydenta. Są nieoficjalne wyniki

O godz. 14.00 w sobotę zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich w Czechach. Następcą prezydenta Milosza Zemana, który kończy w marcu drugą...

zobacz więcej

– Siłą Pavla jest to, że jest doskonale „skrojony” do tego urzędu. Ma bardzo mainstreamowe poglądy, które pasują większości społeczeństwa – mówił Wróblewski. 


– Pavel twierdzi, że mamy do czynienia ze zmianami klimatu, trzeba walczyć o czyste powietrze. Jest liberałem w kwestiach światopoglądowych, w tym małżeństw osób homoseksualnych czy adopcji dzieci przez pary gejowskie – dodał politolog z Uczelni Łazarskiego. 


Co z Ukrainą?


Z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest podejście nowego prezydenta do wojny na Ukrainie. – Pavel jest zdecydowanym zwolennikiem wspierania Kijowa. Do tego zwraca uwagę jego wiarygodność. On nie powie jutro, że teraz należy popierać Putina – uzupełnił. 


Z tego powodu powinniśmy się cieszyć, że ktoś taki jak Petr Pavel zostanie prezydentem Czech – spuentował gość TVP Info. 


Wróblewski przypomniał, że Pavel sławił się jako dowódca oddziału, który na początku lat 90. Bałkanach uratował 53 francuskich żołnierzy ONZ. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej