RAPORT

Pogarda

Ukraińcy zachwyceni. Polski „Jastrząb” skutecznie poluje na irańskie drony

Tak prezentuje się antydronowy system Hawk (fot. Hertz Systems)
Tak prezentuje się antydronowy system Hawk (fot. Hertz Systems)

Najnowsze

Popularne

Wyprodukowany w naszym kraju przez polską firmę Hertz system antytronowy Hawk okazał się skuteczny w walce z irańskimi dronami-kamikadze Shaded. Jak informują Ukraińcy „Jastrząb” jest w stanie zlokalizować drona już w odległości 20 kilometrów od celu. System wspomaga też skuteczność artylerii.

Rosjanie znów ostrzeliwali domy mieszkalne i infrastrukturę cywilną. Zabili niewinnych ludzi

W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy zginęły w ciągu ostatniej doby cztery osoby, a siedem zostało rannych; w obwodzie...

zobacz więcej

Hawk nie tylko dokonuje lokalizacji wykrytego obiektu, przekazuje dokładne współrzędne, ale jest także w stanie sklasyfikować, co dokładnie znajduje się w powietrzu. To okazało się być niezwykle pomoce przy neutralizacji dronów Shaded, bo są one naprowadzane automatycznie dzięki nawigacji satelitarnej.


– Radar systemu HAWK pozwala wykrywać BSP (bezzałogowych statków powietrznych – przyp. red.) produkowanych w Iranie Shahedów w odległości 15 -20 km. Po klasyfikacji celu radar kieruje ogniem działek przeciwlotniczych wysyłając dokładne współrzędne celu do załóg tych działek, umożliwiając zestrzelenie BSP podczas jego lotu. Neutralizacja Shaheda może mieć właściwie wyłącznie formę kinetyczną, a więc za pomocą działka, które wystrzeliwuje w kierunku drona pocisk. Detekcja i klasyfikacja jest tu więc najważniejszym elementem, który pozwala na określenie dokładnego miejsca drona w powietrzu, aby móc go na bezpiecznej wysokości i wystarczająco daleko od jego celu, zneutralizować – mówi cytowany przez portal defence24 Zygmunt Trzaskowski, prezes zarządu Hertz New Technologies. 


Jak informuje portal, Ukraińcom udało się skonfigurować „Jastrzębia” z małokalibrowymi działkami przeciwlotniczymi i w zwiększyć skuteczność neutralizacji dronów. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej