RAPORT

Pogarda

Nowe brygady WOT. Celem co najmniej 50 tys. żołnierzy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej: na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Lublinie. Jak podkreślił, celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz żołnierzy różnych formacji jest 164 tys.

Jak powstawała koalicja ws. Leopardów? Zobacz 2-minutowe wideo

Koalicja państw zachodnich wyśle czołgi Leopard Ukraińcom broniącym się przed rosyjską inwazją. Marcin Przydacz (szef Biura Polityki...

zobacz więcej

W sobotę Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”.


– Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim – dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie – dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę – mówił podczas wystąpienia.Dodał, że w ubiegłym roku w wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy – 13 742 żołnierzy zawodowych. – To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej – podkreślił podczas wystąpienia.


25 tysięcy miejsc dla chętnych


Szef MON dodał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. – Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu – zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.– Również bardzo dynamicznie wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń – zadeklarował.


Polityk podziękował również osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. – Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim – zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych 25 tys. miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej