RAPORT

Pogarda

Tu ludzie nie giną na drogach. Mekka wzorowych kierowców

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych (fot. arch. PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)
Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych (fot. arch. PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano drugi rok z rzędu w powiecie żuromińskim. To jedyny taki powiat na terenie działania garnizonu mazowieckiej policji – poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Pijany kierowca spowodował wypadek. Ranne cztery osoby, w tym dzieci

48-letni kierowca po pijanemu doprowadził do zderzenia z innym autem, w wyniku czego ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Do zdarzenia...

zobacz więcej

Na drogach pow. żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły 3 osoby. Rzecznik Komendy Powiatowej Policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu żuromińskiego w ub. roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020.


– Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020 – w 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych – przekazał asp. Łopiński.


Oby tak w całym regionie


Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że pow. żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach. Tymczasem w 2022 r. w woj. mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób.


– Ideałem byłoby, aby taki stan bezpieczeństwa na drogach, jaki od dwóch lat zaistniał w powiecie żuromińskim, panował w całym garnizonie. Wspólnie musimy pracować nad tym, aby tragicznych wypadków było jak najmniej – skomentowała rzeczniczka mazowieckiej policji.

 


Podinsp. Kucharska przypomniała, że powiat żuromiński został nagrodzony tytułem honorowym „II Najbezpieczniejszy Powiat Polski 2021”. Nagrodę komendant żuromińskiej policji odebrał podczas IV Ogólnopolskiego Konwentu „Współpraca międzysektorowa i innowacja na rzecz bezpieczeństwa drogowego”, który odbywał się w październiku 2022 roku w Warszawie.

 

Wspólny sukces policji, samorządu, szkół, straży pożarnej i innych instytucji

 

– Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wszystkich policjantów z żuromińskiej jednostki, którzy każdego dnia wkładają mnóstwo pracy w edukację z zakresu ruchu drogowego, odwiedzają w szkołach uczniów, ale także rozmawiają z dorosłymi kierowcami – zauważyła rzeczniczka. 

Trzy osoby potrącone w Radkowie. Policja szuka sprawcy wypadku

W Radkowie w powiecie kłodzkim nieznany sprawca miał potrącić trzy osoby. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Trwają jego poszukiwania....

zobacz więcej

Dodała, że swój bezpośredni wkład w bezpieczeństwo mają również lokalne władze samorządowe, zarządcy dróg, instytucje, stowarzyszenia, placówki oświatowe, ale także strażacy z PSP w Żurominie, którzy wspierają policjantów w ich działaniach.


Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 r. tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tys. osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad 2 tys. pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tys. razy), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).

 

Kierowcy wciąż mają problem z pierwszeństwem pieszych

 

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. – Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść – zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.

Policja ścigała pijanego kierowcę. Ten zadzwonił na numer alarmowy żądając, by dano mu spokój [WIDEO]

Policjanci z Deczyna w północnych Czechach przez kilkadziesiąt kilometrów ścigali pijanego kierowcę, który uciekał przez miasto i okoliczne wioski...

zobacz więcej

Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. – Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy – powiedział asp. Łopiński.

 

Pojazdy niesprawne technicznie

 

W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.


Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji. – W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń – powiedział asp. Łopiński.


Przeczytaj też: Makabryczny wypadek pod Chełmem. 13-latka zginęła na miejscu


Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. – Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo był to np. sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu – zauważył rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej