RAPORT

Pogarda

Niedziela handlowa. 29 stycznia sklepy będą otwarte

Niedziela handlowa 29 stycznia (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)
Niedziela handlowa 29 stycznia (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

W niedzielę sklepy będą otwarte. 29 stycznia to pierwsza z siedmiu w tym roku niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Następna handlowa niedziela będzie 2 kwietnia 2023 r.

Polski ochotnik: Gdyby Niemcy i Francja miały takie podejście jak nasz kraj, wojna już by się skończyła

Pragnący zachować anonimowość polski ochotnik walczący na Ukrainie był gościem Kanału Sportowego. Jego zdaniem wojna u naszych wschodnich sąsiadów...

zobacz więcej

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.


Najbliższa, pierwsza w tym roku niedziela handlowa przypada 29 stycznia. Po raz kolejny w niedzielę sklepy będą otwarte 2 kwietnia, tj. tydzień przed Wielkanocą.


Zobacz także ->  Zyski rosyjskich banków skurczyły się 12-krotnie

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.


Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej