RAPORT

Pogarda

Rosjanie i Białorusini wystartują na igrzyskach w Paryżu? Mocne stanowisko Zełenskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski bierze pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi (fot. Shutterstock)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski bierze pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako „hipokryzję” postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.

Nietypowy przetarg w Nowym Sączu. Miasto sprzedaje… słupy oświetleniowe ze stadionu

W ciągu najbliższych dni Nowy Sącz zamierza ogłosić przetarg na zakup zdemontowanych ze stadionu Sandencji… czterech słupów oświetleniowych....

zobacz więcej

– Zapraszam pana Bacha do Bachmutu, żeby przekonał się na własne oczy, że neutralność nie istnieje – podkreślił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu i obiecał pracować nad „oczyszczeniem z hipokryzji kierownictwa międzynarodowych struktur olimpijskich”.


Bachmut jest obecnie jednym z najgorętszych miejsc trwającej od blisko roku wojny Rosji z Ukrainą.


– To oczywiste, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią. Zrobimy wszystko, żeby świat chronił sport przed wszelkimi wpływami „państwa terrorystycznego”, które są po prostu nieuniknione, jeśli rosyjscy sportowcy będą startować w paryskich igrzyskach – dodał Zełenski.


MKOl: Badamy kwestię startu sportowców z Rosji i Białorusi 


Pomimo wielokrotnych apeli Ukrainy o zakazanie rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, MKOl zapowiedział w środę, że „bada” możliwość dopuszczenia ich do udziału pod neutralną flagą.

„Odrobię lekcję”. Iga Świątek podsumowuje Australian Open

„Nie był to dla mnie dobry wynik, ale odrobię lekcję” – wpisem w mediach społecznościowych Iga Świątek zamknęła rozdział dotyczący tegorocznego...

zobacz więcej

Propozycja ta wywołała oburzenie Ukraińców. W czwartek minister sportu Ukrainy Wadim Gutcajt zagroził bojkotem igrzysk w Paryżu. – Jeśli nie zostaniemy wysłuchani, nie wykluczam, że odmówimy udziału w igrzyskach olimpijskich – ostrzegł Gutcajt.


W środę MKOl ogłosił, że Olimpijska Rada Azji zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w zawodach rozgrywanych na tym kontynencie. Może to potencjalnie obejmować również kontynentalne kwalifikacje olimpijskie. Rosyjscy i białoruscy sportowcy nie mogą rywalizować w kwalifikacjach w Europie z powodu sankcji nałożonych na ich kraje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.


Zarząd MKOl spotkał się tego dnia z przedstawicielami sportowców, międzynarodowych federacji i krajowych komitetów olimpijskich. W wydanym oświadczeniu poinformowano, że „zdecydowana większość” rozmówców uważa, że żaden sportowiec „nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu”.
Po spotkaniu MKOl wezwał do „dalszego rozpatrywania możliwości” powrotu sportowców z Rosji i Białorusi do zawodów „na surowych warunkach”. Miałyby one obejmować start „jako neutralni sportowcy”, pod warunkiem, że „nie wspierają aktywnie wojny na Ukrainie” i w pełni przestrzegają światowego kodeksu antydopingowego.


Szef MKOl chce „zrzeszać” Rosjan


W piątek wieczorem Bach powtórzył te deklaracje podczas spotkania z dziennikarzami w Oberhofie, gdzie trwają mistrzostwa świata w saneczkarstwie.


– Misją MKOl jest zrzeszanie sportowców z całego świata. Zwłaszcza, gdy ich kraje są w konflikcie – oświadczył Bach, dodając, że MKOl jest dopiero „na początku bardzo szczegółowych konsultacji”.


Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku MKOl nałożył sankcje na Rosję i jej sojuszniczkę Białoruś. W obu krajach nie są organizowane międzynarodowe imprezy sportowe. Z wielu zawodów Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni, a tam, gdzie mogą startować indywidualnie, nie są eksponowane żadne symbole narodowe tych krajów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej