RAPORT

Pogarda

W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, znawca starożytności

Profesor miał 100 lat (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Profesor miał 100 lat (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Polski archeolog ustalił dokładną datę powstania starożytnego miasta

Jedno z największych miast hellenistycznych – Apamea, której ruiny położone są we współczesnej Syrii, zostało założone jesienią w 320 r. p.n.e. –...

zobacz więcej

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.


„Ze smutkiem informujemy, że ze społeczności Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego odszedł prof. dr hab. Aleksander Krawczuk (1922-2023) – wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, niestrudzony popularyzator wiedzy o antyku. Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia” – czytamy w poście Wydziału na Facebooku.


Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 r. w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej należał do zgrupowania „Żelbet” Armii Krajowej. Po wojnie studiował historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1949 r. został asystentem w Katedrze Historii Starożytnej UJ. Przez chwilę pracował w dziale numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie. W Uniwersytecie Jagiellońskim pracował do emerytury w 1992 r. Kierował m.in. Zakładem Historii Starożytnej. Był też prezesem oddziału Związku Literatów Polskich oraz krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej.Podróżuj jak starożytni Rzymianie. Powstała wyjątkowa mapa

Starożytni Rzymianie byli mistrzami logistyki. Jak wielkimi – pomoże zrozumieć ciekawe narzędzie stworzone przez naukowców z Uniwersytetu...

zobacz więcej

Publicysta i dziennikarz


Popularyzował historię i kulturę starożytną m.in. w Telewizji Polskiej, gdzie miał program „Antyczny świat Krawczuka”. W czasopiśmie „Przekrój” prowadził cykl „Poczet cesarzy rzymskich”.


Jest autorem licznych publikacji, w tym biografii Gajusza Juliusza Cezara, Kleopatry, Konstantyna Wielkiego. Wśród książek jego autorstwa są m.in. „Ród Argeadów”, „Tytus i Berenika”, „Poczet cesarzy rzymskich”.


Jego książki doczekały się kilku wydań i były tłumaczone na wiele języków.


Od 1986 do 1989 r. był ministrem kultury PRL , a w latach 1991-1997 posłem na Sejm RP I i II kadencji.


Za pracę naukową i popularyzatorską oraz twórczość literacką był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej