RAPORT

Pogarda

Wściekłość w Rosji po słowach niemieckiej minister. Rząd odciął się od jej wypowiedzi

Annalena Baerbock i Maria Zacharowa (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images; Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)
Annalena Baerbock i Maria Zacharowa (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images; Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Czy oni sami rozumieją, o czym mówią? – pytała na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, zaś Margarita Simonian, propagandystka z kanału „Rossija 1”, mówiła o „ponownym najeździe faszystów na Niemcy” i rozważała potrzebę „denazyfikacji RFN”. Te zachowania to reakcje na wypowiedź niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock.

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec mówi o zagrożeniu wiarygodności UE

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock ostrzegła przed możliwym końcem wiarygodności Unii Europejskiej. Jej zdaniem będzie ona...

zobacz więcej

Po tym, jak wiele państw zachodnich, m.in. dzięki polskiej presji, podjęło decyzję o wysłaniu czołgów i nowego rodzaju uzbrojenia dla walczącej z rosyjską agresją i okupacją Ukrainy, wypowiedzi polityków i propagandzistów Kremla są coraz ostrzejsze. – Wszystko, co robi Sojusz, (...) jest w Moskwie odbierane jako bezpośrednio zaangażowanie w konflikt – powiedział Dmitrij Pieskow, podkreślając, że „to zaangażowanie jest coraz większe”. 


Wściekłość na Kremlu wywołała również wypowiedź szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock, która wzywała we wtorek w Radzie Europy w Strasburgu do jedności wśród zachodnich sojuszników. – Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie – powiedziała.


Po tych słowach Maria Zacharowa z oburzeniem wzywała niemieckiego ambasadora w Moskwie do wyjaśnień, zaś Margarita Simonian stwierdziła, że „niemiecki naród znów został najechany przez faszystów”. – Czy nie powinniśmy wyzwolić niemieckiego narodu od tych nazistów? – pytała propagandzistka rosyjskiej państwowej telewizji. 

Rząd federalny w Berlinie odciął się od wypowiedzi Baerbock i oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. – NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie – zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. – Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej