RAPORT

Pogarda

Po czołgach czas na samoloty? „Wkrótce na Ukrainie”

Czy Ukraina wkrótce otrzyma samoloty F-16? (fot. Shutterstock)
Czy Ukraina wkrótce otrzyma samoloty F-16? (fot. Shutterstock)

Na Ukrainę wkrótce trafi duża partia  czołgów. Polska zdecydowała o przekazaniu m.in. pojazdów PT-91, a także Leopardów. Ale to nie koniec międzynarodowej pomocy wojskowej dla Kijowa. Wymowny wpis w mediach społecznościowych zamieścił sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Kolejne czołgi z Polski dla Ukrainy. Morawiecki: Nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz

Kolejne polskie uzbrojenie trafi na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie Ukrainie 60 zmodernizowanych czołgów PT-91 oraz 14...

zobacz więcej

Daniłow opublikował na Twitterze filmik z samolotami F-16, dodając do tego komentarz „Wkrótce na Ukrainie”.


W ostatnich dniach coraz częściej mówi się o przekazaniu Ukrainie wielozadaniowych samolotów F-16. 


W czwartek portal Politico powiadomił, że państwa NATO rozważają możliwość przekazania Kijowowi nowoczesnych myśliwców, pomimo obaw Zachodu o eskalację wojny przez Rosję. W ocenie jednego z zachodnich dyplomatów dostarczenie tego typu samolotów stronie ukraińskiej jest tylko kwestią czasu.Według Politico europejscy przywódcy są na razie zgodni, że Zachód będzie chciał najpierw wyczerpać wszystkie inne opcje wsparcia powietrznego Ukrainy, w tym poprzez drony szturmowe i być może pociski dalekiego zasięgu. Portal przypomniał jednak, że w lipcu 2022 roku Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich myśliwców, a w październiku Ukraina ogłosiła, że wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do udziału w treningach na zachodnich samolotach bojowych.


Zwiększenie produkcji myśliwców zapowiedział już Lockheed Martin. – Chcemy dotrzeć do punktu, w którym będziemy mogli uzupełnić dość sprawnie zapasy jakichkolwiek krajów, które zdecydują się na transfery (samolotów F-16 – przyp. red.), by pomóc (Ukrainie – przyp. red.) w obecnym konflikcie – powiedział dyrektor operacyjny spółki Frank St. John, cytowany przez „Financial Times”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej