RAPORT

Pogarda

Krwawe ataki w Jerozolimie. Kilka osób nie żyje, wielu rannych

Napastnik został zastrzelony (fot.PAP/EPA/ATEF SAFADI)
Napastnik został zastrzelony (fot.PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Najnowsze

Popularne

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej; napastnik został zastrzelony przez policję – poinformował portal Times of Israel. Dzisiaj doszło do kolejnej strzelaniny, w której ranne zostały dwie osoby.

Znów gorąco na Zachodnim Brzegu. Są zabici i ranni

Wojska izraelskie zabiły co najmniej osiem osób, w tym 60-letnią kobietę, podczas nalotu na obóz uchodźców w mieście Dżenin na północy okupowanego...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau złożył w piątek na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar zamachu.


„Niewypowiedziane okrucieństwo wyrządzone niewinnym modlącym się dzisiaj w Domu Bożym w Neve Yaakov w Izraelu. Zdecydowanie potępiam ten barbarzyński akt terroryzmu i łączę się w cierpieniu z rodzinami ofiar. Niech Miłosierny Pan ukoi ich ból” – napisał Rau.


Według wstępnych ustaleń atak był zamachem terrorystycznym. Times of Israel podaje, że policja poszukuje ewentualnych wspólników zamachowca, który podjechał samochodem około godz. 20.15 przed budynek synagogi i otworzył ogień do ludzi, którzy brali udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście.


Napastnik został zastrzelony przez wezwaną policję, gdy usiłował uciec pieszo z miejsca zbrodni. Nie wiadomo dokładnie ile osób zostało rannych; dwie są w stanie krytycznym.


Na miejsce ataku jest komendant policji w Jerozolimie Doron Turgeman, który powiedział dziennikarzom, że zmarły dwie osoby ranne w ataku. Służby medyczne podały wcześniej, że pięć ofiar ataku zginęło na miejscu.


Naloty na Strefę Gazy. To reakcja na ostrzał Izraela przez Hamas

W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po...

zobacz więcej

Policja poinformowała, że na miejsce zamachu wysłano kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli czynności śledcze. – Policja aresztowała 42 podejrzanych, by ich przesłuchać, część z nich to członkowie rodzin terrorystów – przekazano w komunikacie policji.

Siły Obronne Izraela poinformowały z kolei, że w związku z zamachem zdecydowano wysłać na Zachodni Brzeg dodatkowy batalion wojska.


Żadna radykalna organizacja nie przyznała się do zorganizowania zamachu, ale palestyński Hamas ogłosił, że jest to odpowiedź na czwartkowy atak sil izraelskich na obóz dla uchodźców w Dżeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu.


Radość w Strefie Gazy


Associated Press podaje, że w kilku miejscach w Strefie Gazy ucieszeni zamachem Palestyńczycy wylegli na ulice, a w niektórych miejscowościach na tacach roznoszono słodycze i strzelano w powietrze.

W sobotę doszło do kolejnego zamachu. Dwie osoby zostały ranne w strzelaninie, do której doszło w sobotę w Jerozolimie, która według wstępnych ustaleń, była atakiem terrorystycznym – przekazała izraelska policja. Dodano, że napastnik został „zneutralizowany”. 


Władze USA potępiły atak, ale Departament Stanu poinformował, że nie zmieni on planów sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który ma się udać na Bliski Wschód w niedzielę. Według agencji AP ma on w Izraelu rozmawiać o przyczynach eskalacji napięć w stosunkach palestyńsko-izraelskich i planach nowego, skrajnie prawicowego izraelskiego rządu.

Izrael najdalej za trzy lata zaatakuje Iran? „Niespotykanie otwarta wypowiedź”

Minister obrony Izraela Beni Ganc powiedział w środę, podczas rozdania dyplomów kadetom szkoły sił powietrznych, że izraelskie lotnictwo może „za...

zobacz więcej

W piątek nad ranem ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, które zostały przechwycone przez izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Siły obronne Izraela odpowiedziały nalotami na to terytorium, co jeszcze zaostrzyło napięcia po ataku na obóz dla uchodźców w Dżeninie. W czwartek siły izraelskie zabiły tam dziewięciu Palestyńczyków, w tym co najmniej siedmiu bojowników i 61–letnią kobietę.


Spirala przemocy


Jak komentuje Reuters, piątkowy atak w Jerozolimie potwierdza obawy o to, że w Izraelu i na terytoriach palestyńskich ponownie nakręca się spirala przemocy, która może doprowadzić do poważniejszej konfrontacji między stronami konfliktu.


Przedstawiciele władz palestyńskich poinformowali, że szef CIA William Burns, który odbywa podróż do Izraela i na Zachodni Brzeg, spotka się w sobotę z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej