RAPORT

Pogarda

Godny pochówek polskich i litewskich żołnierzy po stu latach [WIDEO]

Na cmentarzu w Kurkliszkach spoczeły wszczątki 14 żołnierzy polskich i litewskich (fot. TVP3 Białystok)
Na cmentarzu w Kurkliszkach spoczeły wszczątki 14 żołnierzy polskich i litewskich (fot. TVP3 Białystok)

Najnowsze

Popularne

Ponad 100 lat temu walczyli przeciw sobie – teraz spoczęli we wspólnej mogile. Godnego pochówku doczekali się polscy i litewscy żołnierze, którzy zginęli w jednej z ostatnich potyczek polsko-litewskiego konfliktu – informuje TVP3 Białystok.

Sejm uchwalił ustawę o nowym dodatku dla funkcjonariuszy służb i dla żołnierzy

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa...

zobacz więcej

Na cmentarzu w Kurkliszkach niedaleko Wilna spoczeły szczątki 14 żołnierzy polskich i litewskich, którzy zginęli w 1920 roku. W miejscowości Zawiasy w lipcu w 1920 roku, miała miejsce jedna z ostatnich potyczek podczas konfliktu polsko-litewskiego, który toczył się w latach 1919-1920. Wtedy poległych żołnierzy pochowano we wspólnej mogile.


Po ponad stu latach tę mogiłę odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. – We wspólnej jamie odnaleźliśmy szkielety 14 mężczyzn. Przedmioty, które znaleźliśmy przy ofiarach wskazywały, że również są tam pochowani żołnierze polscy. Były to między innymi guziki z orłami w koronie, był to pochówek wojenny – wyjaśnił Piotr Nowik z Biura Poszukiwań i Identyfikacji.


– Bardzo pieczołowicie, warstwa po warstwie, nasi archeolodzy zdejmowali ziemię, by właśnie odsłonić to miejsce, następnie szczątki zostały podjęte i przewiezione na uniwersytet, gdzie zostały poddane oględzinom antropologicznym – dodał.– W skupieniu, Polacy i Litwini przy trumnach prostych żołnierzy, którzy zginęli, walcząc przeciwko sobie. Mamy takie poczucie pewności, że nasza przyjaźń z Litwą jest silniejsza niż wszystkie dawne spory – podkreśliła ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej