RAPORT

Pogarda

Katargate. Tym razem korupcyjna ośmiornica wystawiła macki w Hiszpanii

Afera korupcyjna zatacza coraz szersze kręgi (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Afera korupcyjna zatacza coraz szersze kręgi (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Najnowsze

Popularne

W aferę korupcyjną Katargate zamieszanych jest kilkunastu asystentów hiszpańskich deputowanych do Parlamentu Europejskiego – podał portal Rambla Libre.

Bochenek o wiązaniu przez „Rz” Poręby z Katargate: Próba wmanewrowania nas w wielką aferę

Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że w aferze Katargate badany jest także udział polskich europosłów. W tym kontekście padło nazwisko Tomasza...

zobacz więcej

Wśród podejrzanych o udział w skandalu, jak ustalił hiszpański portal, są zarówno asystenci polityków współrządzącej krajem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), jak też opozycyjnej centroprawicowej Partii Ludowej (PP).


Portal podał nazwiska dwunastu asystentów hiszpańskich eurodeputowanych, wskazując, że w aferę jest też zamieszany inny obywatel Hiszpanii, który „nie jest związany z żadną z hiszpańskich instytucji lub urzędem UE”.


O uwikłaniu Hiszpanów w aferę Katargate miała informować Parlament Europejski oraz Komisję Europejską już kilkakrotnie pozarządowa organizacja o nazwie Skarżący Sądowniczy Autorytaryzm, cytowana przez Rambla Libre.


Czytaj więcej: Eva Kaili oskarżona ws. Katargate chce pozwać Saryusza-Wolskiego z PiS

„Marokogate” po polsku? Tarczyński pyta o asystenta senator Joanny Sekuły

Chciałbym zapytać panią senator Sekułę z Platformy Obywatelskiej, kim jest dla niej Jalal Bensaid, jej asystent, pochodzenia marokańskiego....

zobacz więcej

Milionowe przelewy


Trzynaście osób otrzymało po milionie dolarów amerykańskich na konta w banku Bladex w Panamie w formie przelewów (...) od firmy Dune LNGCarrier SA, której właścicielem są władze Kataru” – napisał portal.


Odnotował, że pełnomocnikiem tej spółki jest pochodzący z Zatoki Perskiej przedsiębiorca Hassan Khamis Ali Al-Ajmi, którego nazwisko pojawiło się w aferze Panama Papers dotyczącej wycieku poufnych dokumentów z rajów podatkowych.


Skandal Katargate wybuchł w grudniu 2022 roku po tym, jak zatrzymana została wiceszefowa PE, grecka socjalistka Eva Kaili. Ona oraz grupa innych wysoko postawionych polityków miała pobierać od władz Kataru wynagrodzenie za wspieranie decyzji przychylnych dla tego państwa. Pochodzą oni głównie z Włoch oraz Belgii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej