RAPORT

Pogarda

Awaria Teleskopu Jamesa Webba. Jak poważna?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku (graf. NASA)
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku (graf. NASA)

Najnowsze

Popularne

Jeden z instrumentów Teleskopu Jamesa Webba przestał reagować na sygnały. Inżynierowie pracują nad naprawą usterki – informuje TVP Nauka.

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie można ją zobaczyć przez lornetkę

Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która jest już na granicy widoczności gołym okiem. Kometę można w tej chwili zobaczyć w...

zobacz więcej

Awaria najprawdopodobniej nie jest groźna i nie zagraża instrumentom teleskopu. Inżynierowie z STScI pracują nad rozwiązaniem problemu.


Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Ma zwierciadło o średnicy 6,5 metra i przeznaczony jest do prowadzenia obserwacji w podczerwieni. Projekt realizuje NASA we współpracy z agencjami kosmicznymi ESA i CSA.


Naukowcy wiążą bardzo duże nadzieje z tym teleskopem i liczą na przełomowe odkrycia dotyczące najdalszych krańców Wszechświata, powstawania i ewolucji galaktyk, czy dokładniejszego poznania planet pozasłonecznych. Urządzenie przysłało już wiele fascynujących zdjęć, między innymi Mgławicy Carina, Mgławicy Pierścień Południowy.


Ogromne wrażenie zrobyło zdjęcie gromady galaktyk SMACS 0723 z soczewkowaniem grawitacyjnym, odległej od nas o 4,5 mld lat świetlnych. Na fotografii widać na między innymi galaktykę, od której światło leciało do nas 13,1 mld lat.

Carina Nebula sfotografowana przez Teleskop Webba (fot. www.nasa.gov)
Carina Nebula sfotografowana przez Teleskop Webba (fot. www.nasa.gov)


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej