RAPORT

Pogarda

Zyski rosyjskich banków skurczyły się 12-krotnie

Sankcje były dotkliwe dla rosyjskiego sektora bankowego (fot. Daniel Felipe Kutepov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Sankcje były dotkliwe dla rosyjskiego sektora bankowego (fot. Daniel Felipe Kutepov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zysk netto rosyjskich banków w 2022 roku wyniósł 203 mld rubli – poinformował Centralny Bank Federacji Rosyjskiej w raporcie o rozwoju sektora bankowego. To 11,8 razy mniej niż w roku poprzedzającym inwazję na Ukrainę – zwraca uwagę Biełsat.

Polska zwiększa zaangażowanie na Ukrainie. Inwestycje wzrosną 30-krotnie

Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych pięciu latach – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny....

zobacz więcej

W porównaniu z rekordowym dla banków zyskiem z 2021 roku w wysokości 2,4 bln rubli (149 mld zł), w tym roku spadł on 11,8 razy – zauważa RBC. W roku bandyckiej napaści na Ukrainę rosyjskie banki odnotowały również najniższy roczny zysk netto od co najmniej 7 lat, kiedy w 2015 roku ta liczba wyniosła 192 mld rubli (około 12 mld zł).


W raporcie Centralnego Banku zaznaczono, że na koniec 2022 roku sektor bankowy odrobił 1,5 bln rubli (93 mld zł) straty poniesionej w pierwszej połowie roku i osiągnął „niewielki zysk”. „Na ten wynik wpłynęło w szczególności stopniowe odbudowywanie przychodów podstawowych w oparciu o niższe stopy procentowe i wzrost biznesu w drugiej połowie roku” – twierdzi instytucja.


Wyniki Sberbanku


Podkreśla także, że pozytywny wynik dla całego sektora bankowego zapewnił w dużej mierze Sberbank, który zakończył rok z zyskiem netto na poziomie 300 mld rubli (18,6 mld zł).W marcu, po nałożeniu pierwszych sankcji na sektor bankowy, rosyjski Centralny Bank zakazał uczestnikom rynku publikowania regularnych raportów i przestał ujawniać zagregowane wyniki finansowe samego sektora – przypomina Biełsat.


Według Dmitrija Tulina, wiceprezesa instytucji, sankcje spowodowały straty w wysokości 1 biliona rubli (62 mld zł).


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej