RAPORT

Pogarda

Meloni uczciła pamięć ofiar Holokaustu. „Świat ujrzał na własne oczy horror Zagłady”

Premier Włoch Giorgia Meloni wzięła udział w obchodach „Dnia Pamięci o Holokauście” (fot. www.governo.it)
Premier Włoch Giorgia Meloni wzięła udział w obchodach „Dnia Pamięci o Holokauście” (fot. www.governo.it)

Najnowsze

Popularne

Wraz z usunięciem bram Auschwitz, świat ujrzał na własne oczy horror Zagłady, celowego nazistowskiego planu prześladowań i eksterminacji narodu żydowskiego – napisała w piątek premier Włoch Giorgia Meloni. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Ratował Żydów podczas wojny. Ambasada RP na Węgrzech oddała hołd Henrykowi Sławikowi

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiciel ambasady RP w Budapeszcie oddał hołd Henrykowi Sławikowi. W czasie II wojny...

zobacz więcej

Premier Włoch Giorgia Meloni wzięła w piątek udział w obchodach „Dnia Pamięci o Holokauście” w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie. W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: prezydent tego kraju Sergio Mattarella, przewodniczący Senatu Ignazio La Russa, przewodniczący Izby Deputowanych Lorenzo Fontana, członkowie stowarzyszeń byłych internowanych i deportowanych, przedstawiciele społeczności żydowskich.78 lat temu, wraz z usunięciem bram Auschwitz, świat ujrzał na własne oczy horror Zagłady, celowego nazistowskiego planu prześladowań i eksterminacji narodu żydowskiego. Dziś Włochy składają hołd ofiarom, obejmują ich bliskich, szanują odwagę wszystkich sprawiedliwych, którzy ryzykowali lub stracili życie, aby ocalić życie innych, i kłaniają się ocalałym za niestrudzoną służbę świadectwa, którą kontynuują” – napisała przewodnicząca Rady Ministrów Włoch w oświadczeniu opublikowanym w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Podkreśliła też, że „Zagłada reprezentuje otchłań ludzkości”. „Zło głęboko dotknęło również nasz naród przez hańbę praw rasowych z 1938 roku. Naszym obowiązkiem jest zadbać o to, aby pamięć o tych wydarzeniach i tym, co się wydarzyło, nie została zredukowana do zwykłego ćwiczenia stylistycznego” – napisała Meloni.

 

Czytaj także: Zełenski zaprosił Meloni na Ukrainę. „Pełne poparcie włoskiego rządu dla Kijowa”

 

Powołując się na słowa dziennikarza Ferruccia De Bortoli, opublikowane na łamach dziennika „Corriere della Sera”, wyjaśniła, że „pamięć jest jak ogród. Trzeba o nią dbać. W przeciwnym razie zarośnie chwastami. A kwiaty sprawiedliwych znikną”.

 


„To jest właśnie wyzwanie, które my wszyscy – instytucje, społeczeństwo obywatelskie, instytucje edukacyjne, media i środki masowego przekazu – mamy przed sobą: każdego dnia pielęgnować nasze zaangażowanie w pamięć, zwiększać świadomość młodszych pokoleń oraz intensyfikować wysiłek, by zwalczać antysemityzm w każdej formie, w jakiej się on przejawia” – podkreśliła premier Włoch.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej