RAPORT

Pogarda

Kasparow: Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy

Zniszczenia w Charkowie spowodowane rosyjską inwazją (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
Zniszczenia w Charkowie spowodowane rosyjską inwazją (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)

Najnowsze

Popularne

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. „To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy” – ocenił w wywiadzie dla „Bilda”.

Niemieckie firmy nadal w Rosji. Melnyk: Wspierają reżim terrorystyczny

Siemens i Bosch z branży elektronicznej, Bayer z farmaceutycznej, Knauf z budowlanej czy Hochland i Ritter Sport ze spożywczej – zdaniem...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

W rozmowie z niemieckim dziennikiem Kasparow przekonuje, że na rządzie w Berlinie spoczywa szczególna odpowiedzialność za zbrodnie reżimu rosyjskiego dyktatora; mówi też, jak widzi przyszłość Rosji.

 

Jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, zapytany o to, czy Putin może mieć wpływy w niemieckiej partii SPD, nie wykluczył takiej opcji. „To możliwie. Wiemy, że Putinowi udało się rozszerzyć swoje wpływy w wolnym świecie. Nie ma chyba kraju, w którym nie byłoby polityków i firm, powiązanych z Rosją. Putin nigdy nie stronił od wydawania na to dużych sum pieniędzy” – odpowiedział.

 

„Nie chcę spekulować, ale statystycznie jest to możliwe. Schroeder był na jego liście płac i miał duże wpływy w partii” – dodał Kasparow.

 

Zobacz także: Medialny skandal przed wylotem kanclerza Niemiec do Rosji


Jego zdaniem, reżim Putina upadnie, gdy tylko zostanie wyzwolony Krym. „Takie reżimy potrzebują ideologii, która je spaja, mitu. Kiedy Rosjanie zobaczą utratę Krymu, mit upadnie. Dlatego rząd niemiecki powinien jasno zapowiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy” – wskazał.

„Economist”: Władimir Putin obudził „śpiącego giganta” Europy

Tyrania Władimira Putina i jego wojna na Ukrainie sprawiły, że obudził się „śpiący gigant” Europy, Niemcy, które muszą teraz zmienić politykę...

zobacz więcej

To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy. Dzięki temu, że Niemcy chciały coraz więcej taniego gazu, Putin mógł ulepszyć swoją armię. Zachowanie Berlina przekonało go również, że Niemcy będą milczeć, bez względu na to, jakie inne zbrodnie popełni Rosja” – przekonywał rosyjski były mistrz świata w szachach.

 

W jego ocenie, Ukraina nie powinna ugiąć się przed groźbami Putina i dążyć do zwycięstwa. „Kiedy stajesz twarzą w twarz z drapieżnikiem, musisz patrzeć mu w oczy. Jeśli uciekniesz, to przegrałeś. Putin liczy na tę słabość, a jego propaganda podkreśla niepewną postawę Zachodu. Dyktator musi stwarzać wrażenie siły, w innym razie upadnie. To dlatego Putin wciąż eskaluje, grożąc bronią nuklearną” – zaznaczył Kasparow.

 

Jak uważa lider opozycji antykremlowskiej, obecnie Zachód nie stoi przed wyborem między dobrem a złem, ale między złem i mniejszym złem. „Upadek państwa rosyjskiego nie jest idealnym scenariuszem, ale gorsze byłoby przetrwanie imperium rosyjskiego. W 1991 roku upadł Związek Radziecki, ale nie upadły imperialne roszczenia Rosji. Tylko bez tych roszczeń Rosja może stać się normalnym państwem” – ocenił.

 


Jak dodał, obecnie „Zachód dysponuje przytłaczającą przewagą militarną, musi tylko odważyć się określić cel wojny”. „Putin jest jak pokerzysta ze słabymi kartami w ręce, ciągle blefuje: wie, że militarnie jest znacznie słabszy, dlatego wciąż pojawiają się groźby nuklearne” – powiedział Kasparow.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej