RAPORT

Pogarda

Rosjanie donoszą na siebie w pracy. Kary grzywny, a nawet więzienie za krytykę wojny

W Rosji trzeba uważać na to, co się mówi o władzy w pracy  (fot. Shutterstock)
W Rosji trzeba uważać na to, co się mówi o władzy w pracy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sąd w Rosji może skazać obywatela tego kraju za domniemaną „dyskredytację armii” nawet na podstawie donosu na temat rozmowy z kolegami w miejscu pracy – poinformowała w piątek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, która przywołała w tym kontekście historię lekarki Selimat Asłanowej z Saratowa.

Krwawa zemsta Grupy Wagnera. Rosjanin, który poddał się Ukraińcom, zabity młotem

Związany z Grupą Wagnera kanał na Telegramie opublikował nagranie, które ma przedstawiać brutalną egzekucję Jewgienija Nużyna. To Rosjanin, który...

zobacz więcej

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Asłanowa powiedziała we wrześniu ubiegłego roku swoim kolegom z pracy, iż jest „przeciwna wojnie z Ukrainą”. Kobietę skazano na karę grzywny w wysokości 30 tys. rubli, czyli około 1870 zł.


Według lekarki, cytowanej przez Nastojaszczeje Wriemia, donos na nią złożyła koleżanka, niechętna Asłanowej z powodu jej pochodzenia etnicznego. Jednak jedna z osób powołanych na świadka w tej sprawie zeznała przed sądem, że nie składała żadnych wyjaśnień obciążających lekarkę, a policyjny protokół został wypełniony przez funkcjonariusza bez jej wiedzy i zgody.


Kreml uderza w obywateli


Po rozpoczętej w lutym 2022 roku inwazji Kremla na Ukrainę rosyjskie władze wprowadziły surowe restrykcje wobec osób krytykujących agresję na sąsiedni kraj. Karami do 15 lat pozbawienia wolności zagrożone są m.in. „dyskredytacja sił zbrojnych” czy „rozpowszechnianie fałszywych informacji” o przebiegu wojny.


Czytaj więcej: Niemiecki fiskus liczy na donosy. „Cyfrowo, bezpiecznie, anonimowo i dyskretnie”


Według danych niezależnego portalu Mediazona, na podstawie artykułu o „dyskredytacji armii” wszczęto do połowy grudnia ubiegłego roku ponad 5,5 tys. postępowań karnych, a na podstawie przepisów o "fałszywych informacjach" - 187.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej