
Czy Koalicja Obywatelska po ewentualnym zwycięstwie w wyborach przywróci były funkcjonariuszom komunistycznego aparatu represji wysokie emerytury? W Siedlcach zmiany w prawie zapowiedział Donald Tusk. W piątek odniósł się do tego także Grzegorz Napieralski. – Dlaczego ludzie, którzy uczciwie dbali o Polskę, mają być ukarani? – pytał poseł KO w Radiowej Trójce.
Donald Tusk obiecał esbekowi, że wyrówna mu krzywdy wyrządzone przez PiS.
zobacz więcej
We wtorek w Siedlcach były funkcjonariusz zwrócił się do Donalda Tuska z pytaniem, czy „naprawi” ustawę wprowadzoną przez PiS, która wyrównała uposażenia i emerytury byłych funkcjonariuszy represji i ich ofiar.
– Jak pan zamierza złagodzić skutki tej ustawy? – zapytał mężczyzna.
Donald Tusk odpowiedział, że popierał i popiera ideę wyrównania emerytur, tak aby świadczenia ofiar systemu nie były niższe od świadczeń jego funkcjonariuszy. Jednak podkreślił, że nie podoba mu się „pisowski model, który jest ewidentnie odwetem, jest kompletnie nieracjonalny”.
Do tzw. esbeckich emerytur odniósł się także w Radiowej Trójce Grzegorz Napieralski.
– Powiedzieliśmy wprost, że nikogo się nie wrzuca do jednego worka. Jeżeli ktoś łamał prawo, zachowywał się nieludzko, torturował ludzi, to idzie do więzienia – stwierdził senator KO.
– Co to za sprawiedliwość, jeżeli jest człowiek, który w latach 80. bił pałką ludzi, czy doprowadził do tego, że działacz polityczny poniósł śmierć w zakładzie zamkniętym, a on dostaje dziś karę w postaci obniżonej emerytury. Taki człowiek powinien siedzieć w więzieniu – uzupełnił Napieralski.
Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Siedlec usłyszał pytanie od mężczyzny, który przedstawił się jako reprezentant mundurowych emerytów....
zobacz więcej
Senator przekonywał jednak, że „byli też ci, którzy pracowali w tamtych czasach w różnych miejscach, łapali przestępców czy przemytników narkotyków”.
– Dlaczego ludzie, którzy uczciwie dbali o Polskę, bez względu na to, jak ona się wtedy nazywała, mają być ukarani? Czy jeśli teraz jakiś policjant dopuści się przestępstwa, to mamy karać całą policję? – pytał Napieralski.
16 grudnia 2016 roku Sejm przyjął ustawę, na podstawie której obniżono świadczenia emerytalne i rentowe wszystkim, którzy choć jeden dzień służyli w PRL w formacjach uznanych przez ustawodawcę za służące totalitarnemu państwu. Zgodnie z ustawą emerytury lub renty byłych funkcjonariuszy czy ich bliskich nie mogą być wyższe od średniego świadczenia (emerytury, renty czy renty rodzinnej), wypłacanego przez ZUS.
W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.