RAPORT

Pogarda

„Dziwaczni ukraińscy neonaziści”, bo upamiętniają Holokaust. Dziennikarz kpi z propagandy Kremla

Prezydent Ukrainy złożył hołd ofiarom Holokaustu (fot. president.gov.ua)
Prezydent Ukrainy złożył hołd ofiarom Holokaustu (fot. president.gov.ua)

Najnowsze

Popularne

Naprawdę dziwaczni ci ukraińscy neonaziści, którzy upamiętniają Holokaust – napisał w mediach społecznościowych włoski dziennikarz Marco Fattorini. Opublikował on też krótkie wideo, na którym widać prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego składającego hołd ofiarom Holokaustu. W ten sposób dziennikarz sarkastycznie odniósł się do propagandy Kremla, który tłumaczył agresję wobec Ukrainy koniecznością uwolnienia tego narodu od nazistów.

Niemcy odpowiadają na brednie rosyjskich dyplomatów. „Jesteśmy ekspertami od nazizmu”

Dyplomatyczna przepychanka w mediach społecznościowych między Rosją a Niemcami. W 10 dniu napaści na Ukrainę ambasada Federacji Rosyjskiej w RPA...

zobacz więcej

„Naprawdę dziwaczni ci ukraińscy neonaziści, którzy upamiętniają Holokaust” – skomentował dziennikarz telewizji RAI i dziennika „l’Osservatore Romano”. Do wpisu dodał też nagranie z prezydentem Zełenskim, który uczcił pamięć ofiar Holokaustu w kijowskim Babim Jarze, gdzie w 1941 roku Niemcy rozstrzelali tysiące Żydów.

 

Zełenski zapalił znicz, który wraz z towarzyszącymi mu politykami i przedstawicielami akredytowanego w Ukrainie korpusu dyplomatycznego postawił przed pomnikiem menory w Babim Jarze. Wśród uczestników uroczystości był ambasador RP Bartosz Cichocki.

 

– Dziś powtarzamy jeszcze głośniej, niż wcześniej: nigdy więcej nienawiści, nigdy znowu obojętności. Im więcej narodów świata pokona obojętność, tym mniej przestrzeni na świecie pozostanie dla nienawiści" – powiedział w piątek Zełenski.

 

Kremlowska propaganda

 

W taki sposób Fattorini odniósł się do rosyjskiej propagandy. Kreml tłumaczył, że „militarna interwencja” na terytorium Ukrainy jest konieczna z powodu rzekomego nazizmu ze strony władz w Kijowie.


Czytaj także: Rosyjska propaganda nazywa Szwedów nazistami„Moskwa mówi o rozwiązaniu kwestii ukraińskiej, jak naziści o żydowskiej”

W Moskwie otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej podobnie jak naziści mówili o kwestii żydowskiej – powiedział w niedzielę...

zobacz więcej

„Ukraina to nazistowski kraj, zagraża całej Europie, działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa, ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki, przy granicy z Rosją Ukraina rozwijała broń biologiczną, eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód” – tak brzmiała antyukraińska propaganda ze strony Kremla, o której pisał też w minionym roku minister koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

Włoski dziennikarz wskazał, że rosyjski dyktator planuje wzmocnienie ataku.

 

„Ci, którzy krzyczą o eskalacji Zachodu, ignorują lub udają, że nie wiedzą, że od tygodni Putin przygotowuje nową masową ofensywę na Ukrainie, z większą liczbą ludzi i środków. Co powinniśmy zrobić, odwrócić się?” – napisał też Marco Fattorini.

 


W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej