RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szwecja: księżniczka Wiktoria urodziła córeczkę

szwecja
– Córeczka ma 51 centymetrów długości i waży 3,28 kilograma – ogłosił dumny ojciec, książę Daniel (fot. PAP/EPA/PONTUS LUNDAHL SWEDEN)

Następczyni szwedzkiego tronu, księżniczka Wiktoria, urodziła córeczkę. Zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze – poinformował małżonek Wiktorii, książę Daniel. To pierwsze dziecko pary.

– Rano o godzinie 4.26 na świat przyszła czarująca mała księżniczka. Ma 51 centymetrów długości i waży 3,28 kilograma – ogłosił dumny ojciec w Szpitalu Karolinska w Solnej na przedmieściach Sztokholmu.

Książę Daniel przyznał, że w czasie porodu był „dość zdenerwowany”, ale osobiście przeciął pępowinę. Imię dziecka ma zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

W południe przed Pałacem Królewskim z okazji narodzin księżniczki odpalonych zostanie 21 salw armatnich.

Wiktoria, która 14 lipca świętowała 34. urodziny, poślubiła Daniela Westlinga, swego dawnego trenera, w czerwcu 2010 roku. Wydarzenie to, jedno z najświetniejszych organizowanych kiedykolwiek w Sztokholmie, cieszyło się dużym zainteresowaniem na całym świecie.

Księżniczka jest bardzo lubiana przez poddanych; według sondażu z maja ubiegłego roku, większość Szwedów (59 proc.) chciałoby abdykacji 65-letniego króla Karola XVI Gustawa na jej rzecz.

W 1980 roku, trzy lata po narodzinach Wiktorii, Szwecja zmieniła konstytucję, by umożliwić dziedziczenie tronu najstarszemu królewskiemu potomkowi, niezależnie od płci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej