RAPORT

Pogarda

Kolejne czołgi z Polski dla Ukrainy. Morawiecki: Nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz

Polska zapowiedziała przekazanie Ukrainie kolejnych czolgów (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Polska zapowiedziała przekazanie Ukrainie kolejnych czolgów (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Kolejne polskie uzbrojenie trafi na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie Ukrainie 60 zmodernizowanych czołgów PT-91 oraz 14 czołgów Leopard 2. To kolejny pakiet sprzętu wojskowego, który trafia do Kijowa z Warszawy. Od początku wojny wartość polskiej pomocy przekroczyła 2 mld dolarów.

Zełenski po polsku podziękował za czołgi dla Ukrainy

Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów – napisał po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

„To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy; nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając w piątek na wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Za 160 lat nasze narody będą wspominać i tę wojnę, tym razem wygraną” – dodał polski premier.


Prezydent Zełenski w piątkowym wpisie na Twitterze podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi BBN Jackowi Siewierze oraz polskiemu narodowi za decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2.


„Jesteśmy razem tak, jak 160 lat temu (podczas powstania styczniowego – przyp. red.), ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!” – dodał Zełenski.


Polski premier odpowiedział również na wpis premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który napisał: „Słynne Leopardy 2 i PT-91 Twardy wzmocnią nasze siły zbrojne. Jestem wdzięczny premierowi Morawieckiemu i całemu polskiemu narodowi za mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa”.


„Same czołgi nie wygrają tej wojny. Wygra ją odwaga i poświęcenie narodu ukraińskiego, któremu zawsze będziemy pomagać” – odpowiedział Morawiecki.


O polskiej pomocy militarnej dla Ukrainy premier Morawiecki mówił w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji.Polska przekazała 250 czołgów jako pierwszy kraj. Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów PT-91, a ponadto 14 czołgów Leopard 2 – powiedział w rozmowie z CTV News. 

Premier: Musimy przeciwstawić się demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa

Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar...

zobacz więcej

Jaki sprzęt wojskowy Polska przekazała Ukrainie?


Od rozpoczęcia wojny z naszego kraju na Ukrainę trafiło uzbrojenie o wartości przekraczającej 2 mld dolarów. 


MON nie ujawnia szczegółowych danych odnośnie liczby przekazanego sprzętu. Resort podaje, że Kijów otrzymał m.in. amunicję, czołgi, moździerze, systemy do rażenia celów i bezzałogowe statki powietrzne”. 


Zdaniem branżowego portalu Oryxspioenkop w 2022 roku Polska przekazała Ukrainie co najmniej 230 czołgów T-72 i T-72 M1, około 110 sztuk dział samobieżnych i wiele wyrzutni rakiet, w tym co najmniej 160 sztuk słynnych już Piorunów. Do tego 18 nowoczesnych armatohaubic 155 mm AHS Krab, Ukraina zdecydowała się także na zakup kolejny 54 sztuk.


Przekazaliśmy też amunicję do czołgów i dział, pociski ziemia-powietrze, a także ponad 100 pocisków powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 oraz karabiny, w tym najnowocześniejsze Groty i granatniki. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej