RAPORT

Pogarda

Ekonomistka od Balcerowicza uderza w Kaczyńskiego. Internauci nie mogą się nadziwić

Leszek Balcerowicz i Alicja Defratyka (fot. PAP/Tomasz Waszczuk/Marcin Gadomski)
Leszek Balcerowicz i Alicja Defratyka (fot. PAP/Tomasz Waszczuk/Marcin Gadomski)

Najnowsze

Popularne

Była studentka Leszka Balcerowicza i ekspertka TVN Alicja Defratyka zaatakowała w mediach społecznościowych prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, stwierdzając, że „jak PiS mówi o premierze polskiego bezrobocia, to musi mieć na myśli Jarosława Kaczyńskiego”. Ekonomistka posłużyła się również grafiką, z której zaczęła drwić grupa internautów.

„Tusk znaczy bezrobocie”. Premier w zakładach produkujących elementy polskich Patriotów

Jeśli Platforma Obywatelska doszłaby do władzy, czas bezrobocia i biedy może wrócić, a zakłady jak Cegielski w Poznaniu popadną w ruinę i zarosną...

zobacz więcej

„Jak PiS mówi o premierze polskiego bezrobocia, to musi mieć na myśli Jarosława Kaczyńskiego” – napisała Alicja Defratyka. Jak stwierdziła, „w 2006 premierem był J. Kaczyński – bezrobocie wyniosło 13,9% i było najwyższe w UE. Jeszcze wyższe było w 2005 – też za rządów PiS – 17,8%. Nigdy później bezrobocie nie było aż tak wysokie”. 


Do wpisu ekonomistka dołączyła grafiki ukazujące stopę bezrobocia w 2005 i 2006 roku.


Tyle, że według przedstawionych przez nią danych w 2005 roku stopa bezrobocia wynosiła 17,8 proc., zaś w 2006 roku – 13,9 proc. Już samo to daje do myślenia, że zaledwie po roku rządów PiS nastąpił tak duży spadek. Emerytury za PO rosły szybciej niż za PiS? Europosłanka odpowiada ekspertce TVN

Ekonomistka Alicja Defratyka sympatyzująca z opozycją stwierdziła, że w latach 2010-2015 emerytury rosły szybciej niż w latach 2015-2020. Czy to...

zobacz więcej

Internauci liczą


„Myślicie, że uczniowie Balcerowicza są mądrzejsi od niego? Nic bardziej mylnego!” – napisał jeden z użytkowników Twittera. Jak dodał, „A.Defratyka właśnie atakuje PiS za to, że po dwóch latach rządów PiS i dzięki Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu stopa bezrobocia spadła o rekordowe 7,4 p.p”.


„Potem za rządów PO znów wzrosła!” – dodał. Internauta wskazał również, że „tweeta podaje dalej »matematyczka« z Koalicji Obywatelskiej K.Lubanuer, a lajkuje trzecia osoba w państwie Tomasz Grodzki”. „Niezwykle cieszy jak kolejne osoby doceniają skuteczność Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i całego PiS!” – skomentował. 


Następnie autor tweeta przedstawił zestawienie danych dotyczących bezrobocia za rządów PiS i PO-PSL: „za pierwszych rządów PiS stopa bezrobocia spadła z 17,6% do 11,2% (...). Za rządów PO-PSL stopa bezrobocia wzrosła do 13,4% (...)” – napisał. 


Jak dodał „za rządów PiS od 2015 roku stopa bezrobocia spadła poniżej 5%, a wg danych Eurostatu nawet do 3%! Daje to mniej niż 800 tysięcy bezrobotnych. To jest niesamowite, że PO wraz ze swoimi »ekspertami« się tym chwali!”. 

Inny internauta przedstawił wykres, który skomentował: „bezrobocie za rządów PiS spadało, za rządów PO-PSL rosło”. 


„Mandat za gwiazdki na karoserii”. Opozycja powiela kolejny fake news

„Policja zatrzymała samochód, spisała kierowcę, wlepiła mandat za gwiazdki na karoserii” – tweet ekspertki TVN Alicji Defratyki o takiej treści...

zobacz więcej

Analizy i rewelacje Alicji Defratyki


To nie pierwsza nieścisłość, która przydarzyła się Alicji Defratyce. Ekonomistka w minionym roku, porównując wzrosty emerytur w czasach PO-PSL i rządów PiS nie uwzględniła 13. i 14. emerytury.


Defratyka mijała się również z prawdą rozpowszechniając w mediach społecznościowych nieprawdziwą informację o kierowcy, który został ukarany mandatem za osiem gwiazdek na karoserii samochodu, symbolizujące wulgarne antyrządowe hasło „j***ć PiS”. Jak się okazało, faktycznie mężczyzna został ukarany, ale nie za gwiazdki, lecz z powodu złamania przepisów.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej