RAPORT

Pogarda

Ratował Żydów podczas wojny. Ambasada RP na Węgrzech oddała hołd Henrykowi Sławikowi

Hołd dla ofiar nazistów(fot. FB/Ambasada RP w Budapeszcie)
Hołd dla ofiar nazistów(fot. FB/Ambasada RP w Budapeszcie)

Najnowsze

Popularne

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiciel ambasady RP w Budapeszcie oddał hołd Henrykowi Sławikowi. W czasie II wojny światowej uratował on na Węgrzech około 5 tys. Żydów, w tym wiele dzieci, za co został zamordowany przez Niemców.

Włoska gazeta o „polskim obozie koncentracyjnym”. Musiała interweniować ambasada

Po raz kolejny ambasada RP we Włoszech podjęła skuteczną interwencję w lokalnych mediach w sprawie określenia „polski obóz”, jakie pojawiło się w...

zobacz więcej

Sławik był w czasie wojny prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Wraz z Jozsefem Antallem, pełnomocnikiem Królestwa Węgier ds. Uchodźców Wojennych, przyczynili się do uratowania kilku tysięcy polskich Żydów.

 

Aresztowany przez Gestapo

 

W połowie lipca 1944 r. Sławik został aresztowany przez Gestapo. Pomimo brutalnego śledztwa, nie wydał Antalla, biorąc całą winę na siebie, za co trafił do obozu w Mauthausen, gdzie został powieszony.

 

Czytaj także: Dyrektor Muzeum Auschwitz nagrodzony we Włoszech za upowszechnianie historii


Po latach Sławik i Antall zostali zaliczeni w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez izraelski Instytut Jad Waszem.

Gazeta pisze o „polskim obozie koncentracyjnym”, ambasada RP protestuje

Najbardziej poczytna belgijska gazeta „Het Laatste Nieuws” użyła w czwartek w artykule na swojej stronie internetowej sformułowania „polski obóz...

zobacz więcej

W czerwcu 2017 r. na zachodnim brzegu Dunaju został odsłonięty pomnik Sławika i Antalla. Przedstawia on dwóch bohaterów siedzących na ławkach przy stoliku, podczas dyskusji. Bliźniaczy pomnik odsłonięto też w Warszawie (w Dolinie Szwajcarskiej) w listopadzie 2016 r.

 

W piątek kwiaty pod pomnikiem złożyła kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie Katarzyna Ratajczak-Sowa.

 

W Budapeszcie w uroczystościach upamiętniających Zagładę wziął udział m.in. ambasador Izraela na Węgrzech, a ze strony polskiej – Ratajczak-Sowa. W piątek przedstawicielka ambasady zapaliła również znicz przy budapeszteńskim pomniku „Buty na brzegu Dunaju”. Został on odsłonięty w 2005 r. w hołdzie Żydom, którzy byli ofiarami strzałkokrzyżowców, tj. węgierskich faszystów, podczas II wojny światowej.

 


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 mln Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej w 1945 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej