RAPORT

Pogarda

Pieniądze dla SOR-ów. Minister zdrowia ogłosił konkurs

Min. Adam Niedzielski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Min. Adam Niedzielski (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

750 milionów złotych z Funduszu Medycznego ostanie przekazanych na modernizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił konkurs na dofinansowanie ratownictwa medycznego, który domyka system reformowania SOR-ów. Wnioski można składać od 27 lutego br.

Ponad jedna trzecia Amerykanów się nie leczy, bo ich nie stać

Rekordowy odsetek 38 proc. Amerykanów zrezygnowało w 2022 r. z leczenia ze względu na wysokie koszty. Najbardziej cierpią na tym osoby o niższych...

zobacz więcej

Szef MZ na konferencji prasowej powiedział, że ogłoszony konkurs na dofinansowanie ratownictwa medycznego domyka system bezpośredniego reformowania SOR-ów.


– Ogłoszony dziś konkurs to element reformy infrastruktury ochrony zdrowia. Od profesjonalnej pomocy na SOR zależy życie i zdrowie pacjentów. Dlatego SOR musi być nie tylko sprawnie zarządzany, ale też perfekcyjnie urządzony – powiedział Niedzielski.


Program wsparcia ratownictwa medycznego ma na celu modernizację i doposażenie SOR-ów i współpracujących z nimi pracowni diagnostycznych. Na ten cel przeznaczono 750 mln zł.

– 750 mln zł to jest suma, którą wydatkujemy konkursie. Od 2 mln do 15 mln może otrzymać szpitalny oddział ratunkowy – sprecyzował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej.


Jak usprawnić pracę SOR-ów?


Minister Niedzielski poinformował też o innych podjętych działaniach. – Mieliśmy do czynienia z pewnym zjawiskiem nadmiarowego wystawiania skierowań na SOR-y z podstawowej opieki zdrowotnej, cofnęliśmy tę możliwość. W tej chwili jest tylko możliwość kierowania na odpowiednie oddziały szpitalne – dodał.


Przypomniał też o możliwości skorzystania z Telefonicznej Platformy Pierwszego Kontaktu – 800-137-200.


Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy [WIDEO]

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na wtorkowej konferencji prasowej z ministrem...

zobacz więcej

Resort przekazał, że o dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się placówki, które w dniu ogłoszenia konkursu udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Do konkursu mogą przystąpić także placówki, które do 31 grudnia 2021 r. zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wymieniony zakres świadczeń.


Wnioski można składać od 27 lutego


Minimalna wartość projektu w konkursie to 2 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania jednego wniosku wynosi do 15 mln zł.


Wnioski będzie można składać od 27 lutego 2023 r. (od godz. 10.00). Ich nabór potrwa do 31 marca 2023 r.


Obecny na konferencji przewodniczący rady ds. ochrony zdrowia przy prezydencie RP, prof. Piotr Czauderna przekazał, że 20-30 proc. polskich SOR-ów ma szansę skorzystać z dofinansowania z Funduszu Medycznego. Podkreślił, że konkurs obejmie także pracownie diagnostyczne. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej