RAPORT

Pogarda

Sondaż ws. zmian w kodeksie wyborczym. 67 proc. Polaków na „tak”

Najnowsze

Popularne

Polacy zostali zapytani, czy powinna być zapewniona możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych. Jest to jedna ze zmian znowelizowanego kodeksu wyborczego, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Z sondażu wynika, że zdecydowana większość wyborców popiera takie rozwiązanie, a odsetek Polaków, uważających, że „zapewnienie transportu poprawi frekwencję wyborczą” - w grupach, których dotyczą zmiany - wynosi od 53 do 64 procent.

Tusk wywołał skandal. Byli opozycjoniści apelują do Władysława Frasyniuka [WIDEO]

Donald Tusk obiecał esbekowi, że wyrówna mu krzywdy wyrządzone przez PiS.

zobacz więcej

Sejm przyjął nowelę Kodeksu wyborczego wprowadzającą m.in. rozwiązania dotyczące bezpłatnych przewozów dla wyborców w gminach bez publicznego transportu. 


Według posłów PiS, którzy zaproponowali te rozwiązania, mają one wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach. Na mocy nowych przepisów wprowadzony zostanie także Centralny Rejestr Wyborców – co było propozycją rządową.Przeciwni zmianom są politycy Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk ocenił, że zmieniając Kodeks wyborczy w roku wyborczym, PiS „gwałci podstawowe zasady demokracji”. O tym, co w 2011 roku uczyniła Platforma Obywatelska pisaliśmy TUTAJ. 


Obóz rządzący chcąc sprawdzić opinie Polaków na temat nowelizacji kodeksu zlecił firmie IBRIS badanie w tej sprawie. Do wyników sondażu dotarł portal tvp.info. Pracownia zapytała w dniach 13-16 stycznia reprezentatywną grupę 1002 Polaków: „Czy uważają, że powinna być zapewniona możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych osób, które z różnych powodów nie mogą do nich dotrzeć samodzielnie (na przykład z racji wieku, braku możliwości dojazdu w inny sposób)?”Aż 67 proc. pytanych odpowiedziało „tak”. 26 proc. ankietowanych wskazało na „nie”, a 6 proc. – „nie wiem”.


Największe poparcie dla tego rozwiązania (aż 77 proc.) było wśród osób w wieku 61 lat i więcej oraz emerytów i rencistów.


W sondażu zapytano też, czy organizacja przez rząd/samorząd bezpłatnego dojazdu do lokalu wyborczego wpłynęłaby na frekwencję wyborczą. Profrekwencyjny wpływ wprowadzonych rozwiązań na swoją grupę widzą przede wszystkim obywatele, których zmiany dotyczą. 64% emerytów i rencistów wskazało opcję „tak”, a w grupie wiekowej 61+ oraz wśród mieszkańców wsi odsetek wynosi odpowiednio 63 i 53 procent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej