RAPORT

Pogarda

Zełenski po polsku podziękował za czołgi dla Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. Stanislav Ivanov/Global Images Ukraine via Getty Images)
Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. Stanislav Ivanov/Global Images Ukraine via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów – napisał po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się ukraiński premier Denys Szmyhal.„Jesteśmy razem tak jak 160 lat temu (podczas powstania styczniowego – przyp. red.), ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!” - dodał Zełenski.


Prezydent zwrócił się w piątek z podziękowaniami do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacka Siewiery oraz do narodu polskiego.

W podobnym tonie wypowiedział się w piątek również ukraiński premier Denys Szmyhal. „Słynne Leopardy 2 i PT-91 Twardy wzmocnią nasze siły zbrojne. Jestem wdzięczny premierowi Morawieckiemu i całemu polskiemu narodowi za mocne wsparcie Ukrainy na drodze do zwycięstwa” – podkreślił szef rządu na Twitterze.

– Polska jako pierwszy kraj przekazała 250 czołgów (Ukrainie). (...) Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów PT-91, a ponadto 14 czołgów Leopard 2 – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie w kanadyjskiej telewizji CTV.


Szef rządu podkreślił, że Rosja może dysponować kilkoma tysiącami czołgów, a jak twierdzą niektóre źródła – nawet 15 tysiącami. – Jeśli nie chcemy, by Ukraina przegrała, musimy być bardzo otwarci i wytrwali w poparciu – dodał Morawiecki.

W środę rząd Niemiec zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Berlin wyda też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, w tym Polsce, które chcą szybko przekazać Kijowowi Leopardy 2 ze swoich zasobów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej