RAPORT

Pogarda

Premier: Musimy przeciwstawić się demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar Holokaustu i z mądrością wyciągniętą z tej tragedii – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Pamięć o ofiarach Holocaustu. Uroczystości w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Obchody 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się dziś w Miejscu Pamięci Auschwitz; zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince....

zobacz więcej

„6 milionów – to liczba ofiar Holokaustu. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wielka część zamordowanych w Zagładzie to obywatele polscy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ w 2005 roku” – napisał na Facebooku szef rządu.


Przypomniał swój wpis sprzed roku: „Kiedy widmo nowej wojny wisi nad Europą, tylko prawda, współpraca, solidarność i wyciąganie prawidłowych wniosków z tragicznej historii są w stanie zagwarantować, że się ona nie powtórzy”. Podkreślił, że te słowa nigdy nie były tak aktualne jak dziś.

„Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata. Nauczka, przestroga i symbol. Zgoda na trwanie totalitaryzmu i rozwój imperializmu zawsze kończy się tak samo. Dramatem milionów” – napisał Morawiecki.


Putin też buduje obozy


Premier wskazał, że w dniu wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau musimy pamiętać, że na wschodzie Putin buduje kolejne obozy. – Solidarność i konsekwentne wsparcie Ukrainy to skuteczne metody na zapewnienie, by historia nie zatoczyła koła – napisał premier.Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później.

Stał się miejscem zagłady Żydów.


W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys., w tym pół tysiąca dzieci, witali ich jako wyzwolicieli.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej