RAPORT

Pogarda

Szef MON otworzył w Piastowie wirtualną strzelnicę

Najnowsze

Popularne

W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy na zbudowanie strzelnic, powstanie 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował, że MON przeznaczył na to prawie 20 mln zł.

Minister Czarnek: Wirtualna strzelnica w każdym powiecie

Wirtualne strzelnice są fantastyczne i bezpieczne. Mamy projekt z ministrem sportu, żeby takie strzelnice w każdym powiecie się pojawiły –...

zobacz więcej

W piątek min. Błaszczak wziął udział w otwarciu strzelnicy wirtualnej w podwarszawskim Piastowie. Podczas uroczystości podkreślił, że to jedna z wielu, jakie mają powstać w ramach organizowanego przez MON programu Strzelnica w powiecie.


– W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy; 95 strzelnic właśnie takich jak tu w Piastowie (wirtualnych – red.) i 9 strzelnic pneumatycznych. MON przeznaczyło na dofinansowanie tego rodzaju strzelnic prawie 20 mln zł. Ten program będziemy kontynuować oczywiście również i w tym roku – powiedział Błaszczak.

Jak zaznaczył, to istotne dla zdobywania umiejętności strzeleckich i obronnych przez młodzież, a także przez wszystkich zainteresowanych.


– Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne – ze względów oczywistych, ze względu na to, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakował Ukrainę. W związku z tym my Polacy, by odstraszyć agresora musimy być przygotowani, żeby udowodnić, że potrafimy obsługiwać broń i jesteśmy zorganizowani – zaznaczył.


Budowanie potencjału odstraszania


Szef MON dodał, że z drugiej strony potencjał odstraszania budowany jest poprzez rozwój sił zbrojnych – tworzenie nowych jednostek i zakup sprzętu.– Ten rok zaczęliśmy od podpisania kolejnej umowy z radomskimi zakładami produkującymi karabiny Grot, które trafiają systematycznie na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego – przypomniał.


Błaszczak o wypowiedziach Sikorskiego i Rostowskiego: Żałosne. Władca Kremla jest zadowolony

To jest żałosne, zadowolony z tych słów jest jeden polityk – władca Kremla - ocenił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, pytany o wypowiedzi...

zobacz więcej

– Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni. Służą temu strzelnice, zarówno tradycyjne, jak i te nowoczesne – dodał Błaszczak.


Wirtualne strzelnice zostały zaprojektowane i zbudowane przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia na podstawie wojskowych wymagań. – Operują w świecie wirtualnym, są multimedialne i bardzo nowoczesne, bardzo chwalone przez użytkowników – podkreślił szef MON.


Strzelnica dla uczniów i dla mieszkańców


Błaszczak zaznaczył również, że strzelnica w Piastowie przygotowana jest przede wszystkim dla uczniów tamtejszego zespołu szkół, zarówno z klas mundurowych, jak i zwykłych, ale także otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych.


Program Strzelnica w powiecie jest organizowany od 2018 r. Początkowo zakładał budowę klasycznych strzelnic w terenie, a od 2021 r. umożliwia także dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych.


W ramach programu samorządy wybudowały dotychczas 48 strzelnic: trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej