
Po ogłoszeniu przez Kreml we wrześniu ubiegłego roku częściowej mobilizacji w ciągu pierwszych tygodni z Rosji uciekło kilkaset tysięcy mężczyzn. Niezależne media rosyjskie podają z kolei, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez fińską granicę wyjechało do krajów Unii Europejskiej około 60 tys. Rosjan.
Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu – donosi...
zobacz więcej
Helsinki wstrzymały podejmowanie decyzji o przyznaniu azylu obawiającym się wysłania na front Rosjanom czasowo – podał serwis internetowy Agienctwo. Nowosti.
Fińska Służba Migracyjna tłumaczy, że musi uaktualnić informacje dotyczące trwającej w Rosji mobilizacji. Urzędnicy chcą wiedzieć, kto jest zagrożony przymusowym wcieleniem do rosyjskiej armii i co grozi osobom, które odmówią.
Finlandia zwróciła się też do Agencji Unii Europejskiej do spraw Azylu, aby uściślono, czy odmowa udziału w działaniach zbrojnych w Ukrainie jest wystarczającym powodem do udzielenia schronienia.
Po ogłoszeniu we wrześniu zeszłego roku częściowej mobilizacji z Rosji wyjechało kilkaset tysięcy mężczyzn. Najwięcej uciekinierów udało sie do krajów dawnego Związku sowieckiego, głównie do Gruzji i Kazachstanu.
Zobacz także: „Pożegnalny ekwipunek” dla zmobilizowanych – tak wyglądają rosyjskie koszary [WIDEO]