RAPORT

Pogarda

Azyl dla Rosjan uciekających przed mobilizacją? Finlandia mówi „nie”

Fińska Służba Migracyjna tłumaczy, że musi uaktualnić informacje o mobilizacji w Rosji (fot. PAP/EPA/JUHA METSO)
Fińska Służba Migracyjna tłumaczy, że musi uaktualnić informacje o mobilizacji w Rosji (fot. PAP/EPA/JUHA METSO)

Najnowsze

Popularne

Po ogłoszeniu przez Kreml we wrześniu ubiegłego roku częściowej mobilizacji w ciągu pierwszych tygodni z Rosji uciekło kilkaset tysięcy mężczyzn. Niezależne media rosyjskie podają z kolei, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez fińską granicę wyjechało do krajów Unii Europejskiej około 60 tys. Rosjan.

Ukraina: Rosja szykuje nową mobilizację, armia będzie liczyć 2 mln

Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu – donosi...

zobacz więcej

Helsinki wstrzymały podejmowanie decyzji o przyznaniu azylu obawiającym się wysłania na front Rosjanom czasowo – podał serwis internetowy Agienctwo. Nowosti.


Fińska Służba Migracyjna tłumaczy, że musi uaktualnić informacje dotyczące trwającej w Rosji mobilizacji. Urzędnicy chcą wiedzieć, kto jest zagrożony przymusowym wcieleniem do rosyjskiej armii i co grozi osobom, które odmówią.


Finlandia zwróciła się też do Agencji Unii Europejskiej do spraw Azylu, aby uściślono, czy odmowa udziału w działaniach zbrojnych w Ukrainie jest wystarczającym powodem do udzielenia schronienia.

Po ogłoszeniu we wrześniu zeszłego roku częściowej mobilizacji z Rosji wyjechało kilkaset tysięcy mężczyzn. Najwięcej uciekinierów udało sie do krajów dawnego Związku sowieckiego, głównie do Gruzji i Kazachstanu.


Zobacz także: „Pożegnalny ekwipunek” dla zmobilizowanych – tak wyglądają rosyjskie koszary [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej