RAPORT

Pogarda

Wysoki rachunek za ogrzewanie? Min. Moskwa wyjaśnia, co należy zrobić

Sejm uchwalił pilną rządową ustawę zmniejszającą opłaty za ciepło (fot. SHutterstock/nikkimeel)
Sejm uchwalił pilną rządową ustawę zmniejszającą opłaty za ciepło (fot. SHutterstock/nikkimeel)

Najnowsze

Popularne

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że cały proces ograniczania podwyżek opłat za ciepło i rozliczania rekompensat będzie odbywał się bez udziału obywatela.

20-letni kontrakt Orlenu na dostawy amerykańskiego LNG podpisany [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG....

zobacz więcej

W czwartek Sejm uchwalił pilną rządową ustawę zmniejszającą opłaty za ciepło. Przepisy przewidują dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale.


Anna Moskwa była pytana w Programie 1 Polskiego Radia, co robić w przypadku, gdy mamy już wystawiony rachunek za ciepło, a kwota jest dużo wyższa niż dotychczas. Minister zapewniła, że wszystko zostanie rozliczone tak, by finalnie podwyżka nie była większa niż 40 proc.


– Cały proces jest zupełnie bez udziału obywatela, na poziomie Urzędu Regulacji Energetyki, ciepłowni – mówiła minister

Jak dodała, w przypadku już wystawionych rachunków należy je zapłacić, chyba że obywatel jest w stanie porozumieć się z ciepłownią, która już dostała pierwsze rekompensaty lub za chwile dostanie je w podwyższonej kwocie.


– Jest to każdorazowo kwestia indywidualna, natomiast na pewno ta rekompensata będzie, ustawa została przegłosowana – podkreśliła Anna Moskwa.


Ustawa zakłada, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto za dostawy ciepła większy niż 40 procent w stosunku do cen obowiązujących 30 września ubiegłego roku, to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie. Ma to służyć temu, aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej