RAPORT

Pogarda

Orbán znów przeciwko sankcjom. Chodzi o energię jądrową

To nie jest nasza wojna – po raz kolejny powiedział Viktor Orbán o konflkicie na Ukrainie (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
To nie jest nasza wojna – po raz kolejny powiedział Viktor Orbán o konflkicie na Ukrainie (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Węgier powołał się na wyniki ostatnich konsultacji narodowych, w których 97 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko sankcjom na Rosję. Głosowało 1,4 mln Węgrów (liczba ludności to 9,71 mln).

Węgry przedłużają stan zagrożenia. Wskazano powód

Po raz kolejny węgierski rząd przedłuży o kolejne pół roku stan zagrożenia obowiązujący na terenie całego kraju. Tym razem nie chodzi o zagrożenie...

zobacz więcej

– Dla moich wyników przy stole negocjacyjnym bardzo ważne jest, aby było jasne, że to nie premier Węgier ma problem z sankcjami, ale cały naród zjednoczony przeciwko nim – powiedział w piątek w porannym programie Radia Kossuth Viktor Orbán.


Węgry nie poprą żadnych sankcji, które zwiększyłyby inflację – dodał. W grudniu wyniosła 24,5 proc. i była najwyższa w całej Unii Europejskiej. Według premiera od lutego lub marca powinna ona jednak zacząć spadać, a pod koniec roku może wrócić do poziomu jednocyfrowego.


– Rząd Węgier podejmuje kroki, aby Węgry pozostawały z daleka od wojny; jeśliby tego nie robił, byłby w opozycji do woli narodu – powiedział Orbán. – Od początku mówiliśmy, że to nie jest nasza wojna – dodał.


Węgrzy współpracują z Rosją przy rozbudowie swojej jedynej elektrowni jądrowej w Paksu w środkowej części kraju. Projekt ten należy do kluczowych przedsięwzięć rządu Viktora Orbána w sektorze energetycznym. Budowa dwóch nowych bloków o mocy 1200 MW każdy została na początku 2014 roku powierzona spółce Rosatom. Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld euro, z czego 80 proc. kosztów ma pokryć rosyjski kredyt.


Zobacz także: „Katastrofa”. Analityk o sytuacji gospodarczej i politycznej Węgier

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej