RAPORT

Pogarda

Czarnoskóry mężczyzna zmarł w Tennessee w wyniku interwencji policji. Biden apeluje o spokój

Mężczyzna zginął w wyniku brutalnej interwencji policji (fot. Shutterstock)
Mężczyzna zginął w wyniku brutalnej interwencji policji (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Joe Biden wezwał osoby protestujące w Tennessee do zachowania spokoju. Urzędnicy planują opublikować dziś nagranie z brutalnego aresztowania czarnoskórego kierowcy, w wyniku którego mężczyzna zmarł. Oskarżeni w tej sprawie funkcjonariusze również są czarnoskórzy.

Strzelanina w Monterey Park w Kalifornii. Jest wiele ofiar [WIDEO]

Do strzelaniny doszło w sobotę późnym wieczorem w Monterey Park w Kalifornii; jest wiele ofiar, wstępnie mówi się o 10 – poinformował Los Angeles...

zobacz więcej

Pięciu policjantom z Memphis w wieku od 24 do 32 lat postawiono zarzuty morderstwa po tym, jak 29-letni Tyre Nichols zmarł trzy dni po zatrzymaniu 7 stycznia.


Oczekuje się, że nagranie zostanie upublicznione w piątek wieczorem czasu lokalnego. Według prawników rodziny Nicholsa pokazuje, że mężczyzna został dotkliwie pobity.


Atmosfera w Memphis jest napięta. Policja wzmocniła patrole i przygotowuje się do ewentualnych demonstracji.


Brutalnie pobity zmarł w szpitalu


Tyre Nichols, 29-letni czarnoskóry mężczyzna, został zatrzymany przez pięciu policjantów, którzy również są czarnoskórzy, w drodze do domu po tym, jak – według adwokata jego rodziny – robił zdjęcia zachodu słońca w lokalnym parku.

Funkcjonariusze podejrzewali Nicholsa o jazdę niezgodną z przepisami. Gdy zatrzymali go i podeszli do auta, ten zaczął uciekać pieszo.


Podczas zatrzymania miał zostać brutalnie pobity. Według adwokata nagranie pokazuje, jak Nichols jest traktowany gazem pieprzowym, paralizatorem, a następnie krępowany i kopany.


Mężczyzna skarżył się później na duszności i został zabrany do szpitala, gdzie jego stan uznano za krytyczny.  Zmarł trzy dni później.

Byli policjanci z zarzutami


Wszystkim pięciu funkcjonariuszom postawiono zarzuty morderstwa drugiego stopnia, napaści, porwania i wykroczenia służbowego. Zostali też zwolnieni ze służby.


Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III i Justin Smith zostali w ubiegłym tygodniu zwolnieni z aresztu pomimo powagi zarzutów.

(fot. Metropolitan Police Department)
(fot. Metropolitan Police Department)

Śmierć Nicholsa wpisuje się w serię głośnych w ostatnich latach spraw policjantów oskarżonych o nadużywanie siły w stosunku do czarnoskórych Amerykanów. W 2020 r. na całym świecie wybuchły protesty przeciwko niesprawiedliwości rasowej po zabójstwie George'a Floyda, czarnoskórego mężczyzny, który zmarł w trakcie policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej