RAPORT

Pogarda

Planujesz manicure? Sprawdź, czy to bezpieczne

Lampy UV służące do suszenia paznokci emitują promieniowane, które może doprowadzić do raka (fot. Shutterstock/Sergii Sobolevskyi)
Lampy UV służące do suszenia paznokci emitują promieniowane, które może doprowadzić do raka (fot. Shutterstock/Sergii Sobolevskyi)

Najnowsze

Popularne

Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia, niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) odkryli, że stosowanie tych urządzeń prowadzi do śmierci zdrowych komórek lub do potencjalnie rakotwórczych mutacji.

Dezodoranty mogące powodować raka i pasty niszczące zęby. Alarm na unijnym rynku

Organizacje konsumentów alarmują, że unijne przepisy są dziurawa. Chodzi o segment kosmetyków, na którym – wynika z najnowszych badań – funkcjonują...

zobacz więcej

Urządzenia wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe są standardowym elementem wyposażenia salonów manicure oraz wielu domów wielbicielek żelowych i hybrydowych paznokci. Ich działanie polega na emitowaniu określone spektrum światła UV (340–395 nm) do utwardzania chemikaliów stosowanych w preparatach do manicure.


Już wcześniej jednoznacznie dowiedziono, że łóżka opalające w solariach wykorzystujące widmo światła o długości fali 280-400 nm są rakotwórcze.


„Urządzenia tego typu reklamowane są jako w pełni bezpieczne i nieoddziaływujące na zdrowie” – mówi prof. Ludmil Alexandrov, główny autor publikacji, która ukazała się w styczniowym wydaniu „Nature Communications”. „Ale zgodnie z naszą najlepszą wiedzą nikt do tej pory nie zbadał ich wpływu na ludzki organizm na poziomie molekularnym i komórkowym” – dodaje.


Wykorzystując trzy różne linie komórkowe – keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty zarodków myszy – Alexandrov i jego zespół odkryli, że stosowanie lamp do paznokci przez zaledwie jedną 20-minutową sesję doprowadziło do śmierci od 20 do 30 proc. komórek. Kolejne trzy takie sesje spowodowały śmierć od 65 do 70 proc. narażonych na ich działanie komórek.


Wzór na raka


Dalsze analizy wykazały, że ekspozycja na światło UV spowodowała uszkodzenie mitochondriów i DNA komórek, które przeżyły, doprowadzając do powstania mutacji, jakie można zaobserwować w raku skóry u ludzi.


Zobacz także: Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy [WIDEO]

Do wczesnego wykrywania raka piersi można wykorzystać sztuczną inteligencję

Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej...

zobacz więcej

„Zaobserwowaliśmy wiele rzeczy: po pierwsze to, że DNA ulega uszkodzeniu” – wymienia prof. Alexandrov.


„Po drugie – niektóre uszkodzenia DNA nie są naprawiane z upływem czasu, co prowadzi do poważnych mutacji. Co ważne, dzieje się to za każdym razem po użyciu lampy UV. I wreszcie zauważyliśmy, że ekspozycja na te lampy może powodować dysfunkcję mitochondriów, co także skutkuje mutacjami” – dodaje naukowiec.


„Po porównaniu naszych wyników z danymi zebranymi od pacjentów chorych na raka skóry okazało się, że są to dokładnie te same wzorce mutacji” – podkreśla.


Grupy ryzyka


Pomysł zbadania tych konkretnych urządzeń przyszedł profesorowi w poczekalni gabinetu dentystycznego. Czekając na swoją kolej, przeczytał w czasopiśmie artykuł o młodej uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką postać raka skóry na palcu.


Zobacz także: UOKiK skontrolował sklepy i hurtownie kosmetyków. W prawie połowie – nieprawidłowości

Szczepionka na raka. Już przetestowana na zwierzęcym modelu

Amerykański zespół opracował sposób na taką przemianę komórek raka, że same zabijają guza, a dodatkowo wywołują ochronę przed nawrotem choroby....

zobacz więcej

„Pomyślałem, że to dziwne, więc zaczęliśmy się temu przyglądać i zauważyliśmy szereg doniesień w czasopismach medycznych mówiących, że ludzie, którzy bardzo często wykonują manicure żelowy – jak uczestnicy konkursów piękności i estetycy – zgłaszają przypadki bardzo rzadkich nowotworów w palców, co sugeruje, że może to być coś, co powoduje ten rodzaj raka” – powiedział Alexandrov.


Raz na rok można?


Ale czy manicure hybrydowy raz w roku naprawdę jest powodem do niepokoju, czy tylko ci, którzy robią to bardzo regularnie, powinni się martwić? Aby to stwierdzić, potrzebne są dalsze badania, które określą ilościowo zwiększone ryzyko zachorowania na raka i częstotliwość stosowania, ale przy wielu alternatywach dla tej procedury kosmetycznej ryzyko może nie być warte dla niektórych konsumentów. Jest prawdopodobne, że takie badania zajmą co najmniej dekadę – uważają naukowcy


Chociaż inne produkty konsumenckie wykorzystują światło UV w tym samym spektrum, w tym narzędzie używane do utwardzania wypełnień dentystycznych i niektórych zabiegów usuwania włosów, naukowcy zauważają, że regularność stosowania oraz całkowicie kosmetyczny charakter suszarek do paznokci je wyróżnia.


Zobacz także: Naukowcy stworzyli bakterie cyborgi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej