
Krótki, bo liczący ok. 100 słów tekst odczytany w Izbie Reprezentantów przez parlamentarzystę Jake'a Auchinclossa został wygenerowany przez internetowego chatbota AI ChatGPT. Stało się tak po raz pierwszy w historii Kongresu USA.
Algorytmy głębokiego uczenia maszynowego pozwalają ustalić biologiczny wiek mózgu, a co za tym idzie, określić ryzyko demencji – informują naukowcy...
zobacz więcej
Według agencji prasowej AP, Auchincloss starał się w ten sposób przekonać innych kongresmenów do przyjęcia ustawy o ustanowieniu amerykańsko–izraelskiego Centrum AI w Stanach Zjednoczonych. Ma ono służyć jako centrum badań i rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze publicznym, prywatnym i edukacyjnym.
Opracowany przez start–up OpenAI program komputerowy ChatGPT (Generative Pre–trained Transformer) służy do generowania wszelakich tekstów. Bazuje na treściach zaczerpniętych z wielu tekstów źródłowych, w tym z Wikipedii.
Dzięki temu potrafi w czasie rzeczywistym „prowadzić rozmowy”, np. z klientami firm usługowych, tworzyć wiersze, a nawet podobno pisać książki. Z pewnością stanowi wyzwanie dla nauczycieli, którzy niebawem będą musieli zmierzyć się z rozpoznawaniem esejów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, a nie umysły uczniów.
ChatGPT nie jest jedynym tego typu oprogramowaniem. Jest za to najbardziej znanym.
W Hucie Miedzi „Głogów” zakończyło się wdrażanie projektu młodych programistów, zwycięzców – organizowanego przez KGHM – hackathonu Cu Valley Hack....
zobacz więcej
Wygłaszając napisane przez tę inteligentną aplikację przemówienie kongresmen chciał zwrócić uwagę polityków na wyzwania i możliwości, jakie stworzy upowszechnienie się tego typu oprogramowania. Jego zdaniem Kongres USA powinien zareagować na to zjawisko odpowiednio wcześnie, żeby nie było tak, jak z pojawieniem się mediów społecznościowych, które urosły z poziomu ciekawostki do potęgi – zarówno w dziedzinie informacji, jak i dezinformacji – wyewoluowały szybciej, niż Kongres mógł na to odpowiednio zareagować.
– Jestem najmłodszym rodzicem w klubie Demokratów, sztuczna inteligencja stanie się częścią mojego życia i może być wszechstronną technologią dla moich dzieci – ostrzegł 34-letni Auchincloss, cytowany przez AP.
Firma OpenAI, która stworzyła chatbota ChatGPT, przyznała na swojej stronie internetowej, że „może on czasami generować nieprawidłowe odpowiedzi”. Zaleca więc użytkownikom sprawdzenie, czy są one dokładne, czy nie.