RAPORT

Pogarda

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie można ją zobaczyć przez lornetkę

Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF) (fot. Shutterstock/buradaki)
Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF) (fot. Shutterstock/buradaki)

Najnowsze

Popularne

Do naszej planety zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która jest już na granicy widoczności gołym okiem. Kometę można w tej chwili zobaczyć w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. 1 lutego będzie widoczna w konstelacji Żyrafy. Aby ją oglądać, najlepiej użyć lornetki lub teleskopu.

Planetoida minie Ziemię bardzo blisko

W czwartek Ziemię na niewielkiej wysokości nad powierzchnią minie niewielka planetoida. Przelot nie zagraża zderzeniem z Ziemią – poinformowała...

zobacz więcej

Obiekt nazwany C/2022 E3 (ZTF) to kometa długookresowa, Została odkryta dzięki przeglądowi nieba o nazwie Zwicky Transient Facility, który korzysta z 1,22-metrowego Teleskopu Samuela Oschina w Obserwatorium Palomarskim w USA.


Odkrycia dokonali 2 marca 2022 r. astronomowie Bryce Bolin i Frank Masci. Miała wtedy jasność 17,3 magnitudo i znajdowała się 640 mln km od Słońca. Początkowo przypuszczano, że to planetoida, ale potem odkryto jej kometarny charakter. 

 

Kometa przeszła przez punkt swojej orbity położony najbliżej Słońca (tzw. peryhelium) 12 stycznia w odległości 1,11 jednostki astronomicznej (1,11 AU), czyli 166 mln km. 

 

Obiekt znajduje się teraz około 52 mln km od Ziemi, ale najbliżej naszej planety będzie 1 lutego, gdy dystans wyniesie 42 mln km (0,28 AU).  

Kometę można zobaczyć w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy; jest widoczna wieczorem po północnej stronie nieba, a w dalszej części nocy wznosi się wyżej nad horyzont. W kolejnych dniach będzie się przemieszczać, co jeszcze poprawi jej warunki widoczności; np. 1 lutego będzie widoczna w konstelacji Żyrafy. 

Jądro Ziemi zmieniło obrót? Naukowcy zaskoczeni

Tysiące kilometrów poniżej naszych stóp, we wnętrzu Ziemi, jądro planety mogło poruszać się szybciej niż pozostała część. Tak miało dziać się w...

zobacz więcej

Aktualna obserwowana jasność komety to nieco poniżej 6 magnitudo. To dużo lepszy wynik niż ten, jaki wskazywały przewidywania teoretyczne.


Kometa wchodzi więc już w zakres jasności pozwalających na jej dostrzeżenie gołym okiem w przypadku nocnego nieba, które nie jest rozświetlone sztucznymi światłami. Łatwiej będzie ją wypatrzeć przy pomocy lornetki. 

 

5 i 6 lutego kometa będzie przemieszczać się w okolicach jasnej gwiazdy Kapella, z kolei 10 i 11 lutego będzie przechodzić na niebie w pobliżu Marsa (w odległości 1,5 stopnia). Od 13 do 15 lutego przejdzie na tle gromady otwartej Hiady, w pobliżu jasnej gwiazdy Aldebaran.


Bieżące informacje o położeniu i jasności komety można znaleźć np. na stronie https://theskylive.com/c2022e3-info albo uzyskać z programów komputerowych typu planetarium (np. darmowe Stellarium, powszechnie używane przez miłośników astronomii) lub stosownych aplikacji mobilnych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej