RAPORT

Pogarda

Pamięć o ofiarach Holocaustu. Uroczystości w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Najnowsze

Popularne

Obchody 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz odbyły się dziś w Miejscu Pamięci Auschwitz; zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince, z udziałem ok. 20 byłych więźniów. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Borrell: Na Ukrainie Rosjanie zamordowali ocalałych z Holokaustu

W ciągu ostatniego roku niektórzy z ostatnich ocalałych z Holokaustu zostali zabici w rosyjskiej napaści na Ukrainę – oświadczył w czwartek, w...

zobacz więcej

Obchodom patronuje prezydent Andrzej Duda. Kulminacją uroczystości była ceremonia, która w południe rozpoczęła się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Od grudnia 1943 r. Niemcy prowadzili tutaj procedurę przyjęcia nowo przywiezionych więźniów do obozu. Tu pozbawiano ich tożsamości; ludzie stawali się numerami.


Głos zabrali byli więźniowie. Zdzisława Włodarczyk, która do obozu trafiła jako dziecko, dzieliła się swoim świadectwem głodu i śmierci najbliższych. Pod koniec przemówienia ze łzami w oczach nawiązała do wojny na Ukrainie.


Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz–Birkenau podkreślał, że w Europie 24 lutego ubiegłego roku skończył się okres nazywany powojennością.


W obchodach uczestniczył m.in. Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris.Przed główną ceremonią byli więźniowie niemieckich obozów złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów.


W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


Pamięć o 6 mln zamordowanych Żydów


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 mln Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 r. niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Antysemicki atak w Berlinie. Plucie, uderzenia i zniewagi przy pomniku

W Berlinie przy pomniku Pomordowanych Żydów Europy mężczyzna zaatakował kilku zwiedzających. Miał opluć pięcioletnie dziecko, uderzyć starszego...

zobacz więcej

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.


W czwartek w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej wystąpił prezydent Izraela Icchak Herzog. – Antysemityzm trwa, a negacja Holokaustu wciąż istnieje – podkreślił.


Walka z antysemitymem


Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Syjonistycznej (WZO) wynika, że w całym 2022 r. najwięcej antysemickich zdarzeń miało miejsce w Europie (47,7 proc.) i USA (33 proc.). Organizacja wskazuje, że alarmująco rośnie niechęć do Żydów w Stanach Zjednoczonych.


Antysemityzm jest nadal problemem w Niemczech, gdzie między styczniem a wrześniem 2022 r. policji zgłoszono 1555 incydentów, co daje średnio pięć raportów dziennie, informuje WZO.


Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej