RAPORT

Pogarda

Polska zwiększa zaangażowanie na Ukrainie. Inwestycje wzrosną 30-krotnie

Polska zaangażuje się głównie w sektor energetyczny, budownictwo, części przemysłu i usługi finansowe (fot. Shutterstock/Indypendenz)
Polska zaangażuje się głównie w sektor energetyczny, budownictwo, części przemysłu i usługi finansowe (fot. Shutterstock/Indypendenz)

Najnowsze

Popularne

Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych pięciu latach – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.

Polski biznes po przegranej Rosji: Musimy być głównym partnerem w odbudowie Ukrainy [WIDEO]

– Polska jest ważnym graczem na mapie Europy, a jeśli wygramy („my - Polska, Zachód, Stany Zjednoczone”) wojnę, Polska będzie miała wyjątkowe...

zobacz więcej

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę, że odbudowa Ukrainy będzie wymagała udziału zachodnich partnerów. Do tej pory zdewastowane zostało ponad 100 tys. km kw. tego kraju. „Kijowska Szkoła Ekonomii wskazuje, że łączne straty infrastrukturalne wyniosły 136 mld dol. Szczególnemu zniszczeniu uległa infrastruktura cywilna i energetyczna” – zauważyli.


Eksperci zwrócili uwagę, że Polska aktywnie wspiera Ukrainę w wysiłkach wojennych. We wrześniu ubiegłego roku wartość eksportu z Polski do Ukrainy była wyższa o 46 proc. niż w 2021 roku, a import o 23 proc. – wskazali, powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. „Jest to wynik dużego wsparcia w postaci eksportu broni oraz znaczącej pomocy humanitarnej dla Ukrainy” – stwierdzono w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”. Przypomniano, że dochód z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie wzrósł, według NBP, z minus 34 mln euro w 2014 roku do rekordowych 130 mln euro w 2021 roku.


Polska odbuduje Donbas


Jak podkreślają analitycy, na konferencji w Lugano ustalono, że Polska wraz z Włochami będzie odpowiedzialna za odbudowę Donbasu, jednego z najbardziej zdewastowanych regionów Ukrainy, szacuje się, że inwestycja ta stanowi wartość rzędu 150–200 mld dol. Aby ułatwić współpracę z Polską, rząd Ukrainy podjął już działania usprawniające – wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków w Ukrainie, która ułatwia prowadzenie działalności.


Zobacz także: Szef dyplomacji UE: Polska przoduje w udzielaniu wsparcia wojskowego UE dla Ukrainy

Nastroje polskich konsumentów stopniowo w górę

W styczniu 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał Główny...

zobacz więcej

Oprócz bezpośredniego zaangażowania w odbudowę Ukrainy, skala polskich inwestycji bezpośrednich w tym kraju może wzrosnąć do 30 mld dolarów w najbliższych pięciu latach – szacuje PIE. „Zaangażowanie będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych. To prawie 30-krotny wzrost” – podkreślono.


Według PIE główne nakłady przy odbudowie Ukrainy wiążą się z: odbudową i modernizacją infrastruktury (235 mld dol.), odbudową logistyki i integracji z UE (160 mld dol.) oraz niezależnością energetyczną i Zielonym Ładem (130 mld dol.).


Łączny koszt projektów powojennej odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 1 bln dolarów – wskazali analitycy PIE, powołując się na wyliczenia władze ukraińskich oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. „Zdecydowana większość kosztów związana będzie z bezpośrednią integracją z państwami Unii Europejskiej, w tym z Polską” – podsumowali.


Zobacz także: Premier: Wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce się utrzyma

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej