RAPORT

Pogarda

Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji

Tylko ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt nalotów lotniczych (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Tylko ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt nalotów lotniczych (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Japonii ogłosił w piątek zaostrzenie sankcji wobec Rosji po jej atakach rakietowych na Ukrainę w czwartek, w których zginęło co najmniej 11 osób i decyzji USA i Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów, które mogą jej pomóc w odparciu każdej nowej ofensywy Rosji.

Serbia po raz pierwszy ogłosiła, że może dołączyć do sankcji UE wobec Rosji

W środę minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić oznajmił, że Belgrad dopuszcza możliwość przyłączenia się do sankcji UE wobec Rosji; była...

zobacz więcej

– W świetle sytuacji wokół Ukrainy i w celu wzmocnienia międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju, Japonia wprowadzi zakazy eksportu do Rosji, podobnie jak inne duże kraje – poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii.


Wśród nowych sankcji Japonia zabroni od 3 lutego wysyłania towarów do 49 organizacji w Rosji, które mogłyby zostać wykorzystane do zwiększenia jej zdolności wojskowych. Będą to produkty od armatek wodnych, sprzętu do poszukiwania gazu i sprzętu półprzewodnikowego po szczepionki, a także sprzęt do kontroli rentgenowskiej, materiały wybuchowe i roboty poinformowało ministerstwo.

Japonia zamrozi również aktywa trzech rosyjskich podmiotów gospodarczych i 22 osób z Rosji, w tym firmy lotniczej JSC Irkut Corp, producenta pocisków ziemia-powietrze MMZ Avangard, wiceministra obrony generała Miachaiła Mizincewa, ministra sprawiedliwości Konstantina Czuczenki, a także 14 prorosyjskich osób związanych z „aneksją” części południowo-wschodniej Ukrainy.


Przeczytaj też: Dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji. „W UE są rozbieżności”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej