RAPORT

Pogarda

Naloty na Strefę Gazy. To reakcja na ostrzał Izraela przez Hamas

Ostrzał Izraela i naloty na Gazę jeszcze bardziej zaostrzyły napięcie (fot. Flight Video and Photo / Shutterstock.com)
Ostrzał Izraela i naloty na Gazę jeszcze bardziej zaostrzyły napięcie (fot. Flight Video and Photo / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po czwartkowym nalocie na obóz dla uchodźców w Dżeninie, poinformowała Autonomia Palestyńska.

Palestyńczycy zrywają umowę o koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem

Autonomia Palestyńska ogłosiła w czwartek zakończenie porozumienia z Izraelem o koordynacji bezpieczeństwa. To efekt izraelskiej akcji wojskowej w...

zobacz więcej

Izraelskie wojsko poinformowało, że obie rakiety zostały przechwycone przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła.


Był to pierwszy taki atak z terytorium rządzonego przez bojowników Hamasu, odkąd premier Benjamin Netanjahu wrócił do władzy na czele skrajnie prawicowego rządu, który zobowiązał się do twardego kursu wobec palestyńskich bojowników.


Siły izraelskie zabiły w czwartek dziewięciu Palestyńczyków, w tym co najmniej siedmiu bojowników i 61-letnią kobietę, w najbardziej śmiertelnym pojedynczym incydencie na okupowanym Zachodnim Brzegu od dwóch dekad, poinformowali palestyńscy urzędnicy.


Nalot na obóz dla uchodźców w Dżeninie i ostrzał rakietowy zwiększają ryzyko poważnego wybuchu walk izraelsko-palestyńskich i rzucają cień na spodziewaną podróż sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena do regionu w przyszłym tygodniu,oświadczył Departament Stanu.


Przeczytaj też: Izrael najdalej za trzy lata zaatakuje Iran? „Niespotykanie otwarta wypowiedź”


– Podkreślamy pilną potrzebę deeskalacji przez wszystkie strony, zapobieżenia dalszym ofiarom wśród ludności cywilnej i współpracy w celu poprawy sytuacji bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu – stwierdził rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej