RAPORT

Pogarda

Morawiecki dla kanadyjskiej telewizji: Wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych

Mateusz Morawiecki: Polska przekazała 250 czołgów jako pierwszy kraj (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Mateusz Morawiecki: Polska przekazała 250 czołgów jako pierwszy kraj (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Współpraca na rzecz pomocy Ukrainie jest możliwa, bo udało się przezwyciężyć wiele tabu z przeszłości, podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla programu Power Play w kanadyjskiej telewizji CTV News.

„Dziękuję, Joe Biden”. Premier Morawiecki: Pokój w Europie jest coraz bliżej

Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do decyzji USA ws. przekazania...

zobacz więcej

– Wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych – powiedział Morawiecki, komentując decyzje podejmowane w ostatnich tygodniach przez kraje NATO, o dostarczaniu pojazdów opancerzonych czy systemów Patriot.


– A teraz jesteśmy w takim momencie, że bardzo nowoczesne czołgi Leopard 2, czołgi Abrams ze Stanów Zjednoczonych będą dostarczane, a ukraińscy żołnierze będą przechodzić szkolenie – dodał polski premier.


Odnosząc się do ostatnich decyzji Niemiec w sprawie dostarczenia czołgów Leopard Ukrainie i zgody na przekazywanie Ukrainie tych czołgów przez inne kraje oraz działań Polski w tej kwestii Morawiecki powiedział, że cieszy się, że Polska mogła „przekonać sojuszników i partnerów w Europie Zachodniej, że powinni być znacznie bardziej aktywni w poparciu dla Ukrainy”.


Dodał, że Polska dała przykład swoją decyzją o przekazaniu czołgów.


– Polska przekazała 250 czołgów jako pierwszy kraj. Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów PT-91, a ponadto 14 czołgów Leopard 2 – podkreślił polski premier, zwracając uwagę, jak ważne dla Ukrainy są nowoczesne czołgi. Wskazał, że Rosja może dysponować kilkoma tysiącami czołgów, a, jak twierdzą niektóre źród, nawet 15 tysiącami.

Morawiecki dla CNN: Niemcy zwlekają z pomocą Ukrainie, bo wielu polityków „nadal osadzonych jest w poprzedniej epoce”

– To, czy Niemcy zdecydują się w końcu na przekazanie swoich czołgów jest kwestią wagi krytycznej i może zmienić sytuację na Ukrainie - powiedział...

zobacz więcej

– Jeśli nie chcemy, by Ukraina przegrała, musimy być bardzo otwarci i wytrwali w poparciu – dodał Morawiecki wskazując, że właśnie takie argumenty pomagały przekonywać kraje sojusznicze.


Polska obecnie podejmuje kolejne działania na rzecz przyłączenia się innych krajów do przekazywania Ukrainie czołgów Leopard. Jeśli Europa chce trwałego i długoterminowego wzrostu, stabilności i pokoju, rozwoju na pokojowej drodze, musimy odeprzeć te barbarzyńskie ataki ze strony Rosjan – dodał.


Pytany przez prowadzącą wywiad Vassy Kapelos o komentarz do wyrażanych wcześniej przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza obaw, że dostarczenie czołgów może być traktowane przez Rosję jako prowokacja oraz do trwających rosyjskich bombardowań ukraińskiej infrastruktury energetycznej, Morawiecki powiedział, że „to strach jest bronią Rosji”, a sojusznicy muszą wykazać się solidarnością.


– Putin zachowuje się jak aktor ze starego geopolitycznego teatru. Jego głównym celem jest odtworzenie rosyjskiego imperium. Wziął to, co najgorsze z demonów XX wieku jak nacjonalizm, kolonializm i cechy charakterystyczne dla totalitarnych praktyk – dodał, przypominając o agresywnych działaniach Rosji w 2008 r. w Gruzji, atakach na Ukrainę w 2014 i w 2022.


Odnosząc się do współpracy Polski i Kanady na rzecz pomocy Ukrainie, Morawiecki podkreślił, że oba kraje były bardzo aktywne od samego początku i prowadziły skoordynowaną współpracę. Wskazał na obecność kanadyjskich wojsk na Łotwie, czyli wschodniej flance NATO i zwrócił uwagę, że premier Kanady Justin Trudeau informował ostatnio o zamiarze przekazania Ukrainie 200 pojazdów opancerzonych.


– To jest właśnie to, czego Ukraina potrzebuje, jak mówił mi kilka tygodni temu prezydent Zełeński – dodał Morawiecki.


Wywiad był przeprowadzony przed czwartkowym ogłoszeniem decyzji Kanady o przekazaniu Ukrainie czołgów. Morawiecki wyraził nadzieję na dalszą gotowość Kanady do udzielania militarnej pomocy Ukrainie.


Przeczytaj też: Jak długo Polska będzie czekać na odpowiedź Niemiec? Premier Morawiecki wyjaśnia


Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w czwartek, że Kanada przekaże Ukrainie w najbliższych tygodniach 4 czołgi Leopard 2 gotowe do walki, razem z amunicją, a także wyśle również „pewną liczbę” personelu wojskowego, który pomoże ukraińskim żołnierzom w uzyskaniu niezbędnych umiejętności. Zapowiedziała możliwość dalszych dostaw czołgów i wskazała na koordynację działań sojuszników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej