RAPORT

Pogarda

Policyjna akcja w oparach toksycznych chemikaliów. Przejęto 100 litrów płynnego klefedronu

Podczas przeszukania laboratorium policjanci musieli mieć specjalne stroje ochronne (fot. CBŚP)
Podczas przeszukania laboratorium policjanci musieli mieć specjalne stroje ochronne (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Ponad 100 litrów płynnego 4-CMC (klefedronu) przejęli funkcjonariusze CBŚP w laboratorium narkotyków syntetycznych w gminie Turawa w woj. opolskim. Na gorącym uczynku zatrzymano „chemika” oraz dwóch jego pomagierów. Policjanci zabezpieczyli prawie 5 ton odczynników chemicznych, a ich działania trwały kilka dni ze względu na zagrożenie toksycznymi substancjami.

„Policyjny nos” nie zawiódł. Gigantyczna narkofabryka zlikwidowana [WIDEO]

Policjanci CBŚP zlikwidowali jedno z największych laboratoriów narkotyków syntetycznych w Polsce, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa...

zobacz więcej

Przestępcze laboratorium namierzyli funkcjonariusze katowickiego zarządu CBŚP wespół ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Ukryte było na terenie jednej z posesji w gminie Turawa w woj. opolskim. Funkcjonariusze wspierani przez kontrterrorystów wkroczyli, kiedy byli pewni, że uda im się zatrzymać przestępców na gorącym uczynku. I tak się stało.

 

W obszernym pomieszczeniu gospodarczym znajdowała się kompletna linia technologiczna do produkcji narkotyków oraz znaczne ilości chemikaliów. Przy produkcji pracowało trzech mężczyzn w wieku od 22 do 34 lat. Wszyscy w maskach. Takie same zabezpieczenia mieli zatrzymujących ich funkcjonariusze, którzy natychmiast wyprowadzili całą trójkę z laboratorium.

 

Zanim policjanci mogli przeszukać budynek i zabezpieczyć znajdujące się tam rzeczy, teren zbadali strażacy wyspecjalizowani w ratownictwie chemicznym. Przewietrzyli pomieszczenie, ale i tak funkcjonariusze mogli przeprowadzać tam czynności w specjalnych kombinezonach i maskach. Zajęło im to kilka dni. 

Hip-hopowy boss zawinięty przez CBŚP razem ze swoim składem

Ponad dwie tony narkotyków i dopalaczy miał sprzedać w ciągu roku gang, w skład którego wchodzili m.in. pseudokibice Legii i Polonii. Działali oni...

zobacz więcej

Tanie, proste w produkcji i śmiertelnie niebezpieczne

 

W przestępczym laboratorium znaleziono ponad 100 litrów płynnego 4-CMC (klefedronu) o szacunkowej wartości przeszło 3 mln zł. To obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wytwarzanych w Polsce dopalaczy z grupy tzw. nowych narkotyków. – Jego produkcja jest tak prosta, że może się tym zajmować osoba bez żadnego doświadczenia. Kluczowe prekursory sprowadzane są z Azji, głównie z Chin. Dopalacze te są bardzo niebezpieczne dla zażywających – wyjaśnia śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.

 

Funkcjonariusze zabezpieczyli także prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych, w tym prekursorów narkotykowych przechowywanych w kanistrach. Śledczy zbadają teraz, ile narkotyków zdążyli wcześniej wyprodukować zatrzymani i do kogo trafiał gotowy towar.

 

– Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenia znacznych ilości narkotyków. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej