
Ponad 100 litrów płynnego 4-CMC (klefedronu) przejęli funkcjonariusze CBŚP w laboratorium narkotyków syntetycznych w gminie Turawa w woj. opolskim. Na gorącym uczynku zatrzymano „chemika” oraz dwóch jego pomagierów. Policjanci zabezpieczyli prawie 5 ton odczynników chemicznych, a ich działania trwały kilka dni ze względu na zagrożenie toksycznymi substancjami.
Policjanci CBŚP zlikwidowali jedno z największych laboratoriów narkotyków syntetycznych w Polsce, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa...
zobacz więcej
Przestępcze laboratorium namierzyli funkcjonariusze katowickiego zarządu CBŚP wespół ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Ukryte było na terenie jednej z posesji w gminie Turawa w woj. opolskim. Funkcjonariusze wspierani przez kontrterrorystów wkroczyli, kiedy byli pewni, że uda im się zatrzymać przestępców na gorącym uczynku. I tak się stało.
W obszernym pomieszczeniu gospodarczym znajdowała się kompletna linia technologiczna do produkcji narkotyków oraz znaczne ilości chemikaliów. Przy produkcji pracowało trzech mężczyzn w wieku od 22 do 34 lat. Wszyscy w maskach. Takie same zabezpieczenia mieli zatrzymujących ich funkcjonariusze, którzy natychmiast wyprowadzili całą trójkę z laboratorium.
Zanim policjanci mogli przeszukać budynek i zabezpieczyć znajdujące się tam rzeczy, teren zbadali strażacy wyspecjalizowani w ratownictwie chemicznym. Przewietrzyli pomieszczenie, ale i tak funkcjonariusze mogli przeprowadzać tam czynności w specjalnych kombinezonach i maskach. Zajęło im to kilka dni.
Ponad dwie tony narkotyków i dopalaczy miał sprzedać w ciągu roku gang, w skład którego wchodzili m.in. pseudokibice Legii i Polonii. Działali oni...
zobacz więcej
W przestępczym laboratorium znaleziono ponad 100 litrów płynnego 4-CMC (klefedronu) o szacunkowej wartości przeszło 3 mln zł. To obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wytwarzanych w Polsce dopalaczy z grupy tzw. nowych narkotyków. – Jego produkcja jest tak prosta, że może się tym zajmować osoba bez żadnego doświadczenia. Kluczowe prekursory sprowadzane są z Azji, głównie z Chin. Dopalacze te są bardzo niebezpieczne dla zażywających – wyjaśnia śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.
Funkcjonariusze zabezpieczyli także prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych, w tym prekursorów narkotykowych przechowywanych w kanistrach. Śledczy zbadają teraz, ile narkotyków zdążyli wcześniej wyprodukować zatrzymani i do kogo trafiał gotowy towar.
– Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenia znacznych ilości narkotyków. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.