RAPORT

Pogarda

Doprowadził do sojuszu przeciw bolszewikom. Film przybliża postać zapomnianego bohatera

Misję realizowaną przez Myszkowskiego zlecił mu sam Józef Piłsudski (fot. instagram.com/kwmag)
Misję realizowaną przez Myszkowskiego zlecił mu sam Józef Piłsudski (fot. instagram.com/kwmag)

Najnowsze

Popularne

Kpt. Aleksander Myszkowski to człowiek, który w znacznym stopniu przyczynił się do zawiązania na przełomie 1919 i 1920 r. polsko-łotewskiego sojuszu wymierzonego w bolszewików. W czwartek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się pokaz przedpremierowy dokumentalnego filmu poświęconego tej postaci. W piątek film, który jest produkcją Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, obejrzą widzowie w Dyneburgu.

Zbezczeszczono pomnik polskich i łotewskich dowódców na Łotwie

Pomnik ku czci polskich i łotewskich bohaterów wojny o niepodległość Łotwy w Dyneburgu został oblany białą farbą. Nieznani sprawcy zostawili też na...

zobacz więcej

– Postać kapitana Myszkowskiego odkryliśmy dzięki Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Monice Michaliszyn. To właśnie jej należą się szczególne podziękowania za inspirację do podjęcia kwestii upamiętnienia kapitana Myszkowskiego – wyjaśnił cytowany przez „Kurier Wileński” prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski.


– Ogromną pracę przygotowawczą w archiwach wykonał historyk Piotr Dmitrowicz, z ogromną pasją pracował nad nim przez kilka lat reżyser Maciej Dancewicz i cały zespół filmowy Michała Szymanowicza — dodał Falkowski.


Część zdjęć do filmu zrealizowano w Wilnie, skąd jesienią 1919 r. Myszkowski wyruszył na polecenie Józefa Piłsudskiego z tajną misją na Łotwę.


Przeczytaj też: Film „Portret przeszłości 1920” nagrodzony na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce


Kolejny pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek 27 stycznia w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu na Łotwie.Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą 2020-23.


W 2019 r. realizację filmu współfinansował Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Projekt dofinansowano też ze środków Fundacji ORLEN oraz ORLEN Lietuva. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej