RAPORT

Pogarda

Serbia po raz pierwszy ogłosiła, że może dołączyć do sankcji UE wobec Rosji

Belgrad opowiadał się w ostatnich miesiącach przeciwko Rosji podczas głosowań na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. Milos Miskov/Anadolu Agency/Getty)
Belgrad opowiadał się w ostatnich miesiącach przeciwko Rosji podczas głosowań na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. Milos Miskov/Anadolu Agency/Getty)

Najnowsze

Popularne

W środę minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić oznajmił, że Belgrad dopuszcza możliwość przyłączenia się do sankcji UE wobec Rosji; była to pierwsza taka wypowiedź przedstawiciela serbskich władz od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę – poinformował w czwartek portal Euractiv.

Rosja będzie dalej „grzać” konfliktem w Kosowie. Zachód musi w końcu rozciąć węzeł gordyjski

Czasowe, prowizoryczne rozwiązania kolejnych sporów pomiędzy Serbią i Kosowem przynoszą rezultaty jedynie na krótką metę. Najwyższy już czas, by...

zobacz więcej

– Potępiamy naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i w takim duchu głosowaliśmy (na forum) międzynarodowych instytucji. Czy nałożymy sankcje na Rosję, to już inna sprawa. To nie jest kwestia czasu czy terminów, lecz kwestia, która dotyczy naszych politycznych i gospodarczych interesów – podkreślił Daczić w rozmowie z Euractiv. 


Przyłączenie się do sankcji wobec Kremla to jeden z kluczowych wymogów UE stawianych Belgradowi. Od spełnienia tego warunku Bruksela uzależnia postęp w negocjacjach akcesyjnych Serbii – przypomniał portal. 


Postawa władz 


Ze środową wypowiedzią Daczicia współgrało stwierdzenie, którego tego samego dnia użyła premier Serbii Ana Brnabić. Polityk po raz pierwszy oceniła napaść na Ukrainę jako „rosyjską agresję”. Brnabić podkreślała również, że UE jest największym inwestorem w Serbii i donatorem na rzecz tego państwa – zauważa Euractiv. 

Nieoficjalnie: Zachód postawił ultimatum prezydentowi Serbii

Prezydent Serbii otrzymał list od ambasadorów kilku krajów zachodnich z ultimatum w sprawie Kosowa – twierdzą nieoficjalne źródła. Z najnowszych...

zobacz więcej

Belgrad opowiadał się w ostatnich miesiącach przeciwko Rosji podczas głosowań na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, lecz serbskie władze konsekwentnie odmawiały dołączenia do sankcji UE wobec Moskwy. – Nasze relacje (z Rosją) są tradycyjnie dobre, jednak nie oznacza to, że wspieramy każdą podjętą na Kremlu decyzję – wyjaśnił w połowie stycznia serbski prezydent Aleksandar Vuczić. 


„Krym i Donbas to dla nas Ukraina, tak pozostanie” 


Pod względem gospodarczym Serbia odchodzi od bliskiej współpracy z Rosją. Kraj ten odpowiada za około 6 proc. serbskiego handlu zagranicznego, a najważniejszym partnerem ekonomicznym Belgradu pozostaje Unia Europejska. Jednak według przeprowadzonego latem ubiegłego roku sondażu, Władimir Putin cieszy się wśród Serbów największym poparciem spośród wszystkich światowych przywódców. 


W ciągu kilku minionych tygodni władze w Belgradzie wysłały szereg sygnałów, które mogły świadczyć o dystansowaniu się od Rosji. – Krym i Donbas to dla nas Ukraina, tak pozostanie. Z prezydentem Putinem nie rozmawiałem już od miesięcy – oznajmił Vuczić w połowie stycznia. Prezydent ostrzegł też obywateli Serbii, że wstępowanie do zagranicznych formacji zbrojnych, takich jak rosyjska prywatna tzw. Grupa Wagnera, jest niezgodne z prawem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej