RAPORT

Pogarda

Sejm uchwalił ustawę o nowym dodatku dla funkcjonariuszy służb i dla żołnierzy

Rozwiązania mają wejść w życie 1 marca (fot. tt/@Straz_Graniczna)
Rozwiązania mają wejść w życie 1 marca (fot. tt/@Straz_Graniczna)

Najnowsze

Popularne

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Straż Graniczna szuka funkcjonariuszy. Dobre zarobki

Trwa nabór kandydatów do służby w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, w tym roku oddział zamierza przyjąć 160 funkcjonariuszy – przekazała...

zobacz więcej

Za uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 


Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. 


Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi. 


Dla kogo dodatek? 


Nowe dodatki przysługiwać będą żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 


Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Uchwalona regulacja to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straż Marszałkowską. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach. 


Ustawa trafi teraz do Senatu. Rozwiązania mają wejść w życie 1 marca. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej