RAPORT

Pogarda

Palestyńczycy zrywają umowę o koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem

Pogrzeb ofiar z obozu dla uchodźców w Dżaninie (fot. PAP/ EPA/ALAA BADARNEH)
Pogrzeb ofiar z obozu dla uchodźców w Dżaninie (fot. PAP/ EPA/ALAA BADARNEH)

Najnowsze

Popularne

Autonomia Palestyńska ogłosiła w czwartek zakończenie porozumienia z Izraelem o koordynacji bezpieczeństwa. To efekt izraelskiej akcji wojskowej w obozie dla uchodźców w Dżaninie, mieście na północy Zachodniego Brzegu Jordanu, w trakcie której zginęło dziewięciu Palestyńczyków.

Znów gorąco na Zachodnim Brzegu. Są zabici i ranni

Wojska izraelskie zabiły co najmniej osiem osób, w tym 60-letnią kobietę, podczas nalotu na obóz uchodźców w mieście Dżenin na północy okupowanego...

zobacz więcej

„W świetle powtarzających się aktów agresji przeciwko naszemu narodowi i łamaniu podpisanych porozumień, w tym dotyczących bezpieczeństwa, ogłaszamy, że koordynacja bezpieczeństwa z izraelskim rządem okupacyjnym od teraz przestaje istnieć” – poinformował w komunikacie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. 


Umowa o koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem a Palestyńczykami jest spuścizną po porozumieniach pokojowych z Oslo (1993), które doprowadziły do powstania Autonomii Palestyńskiej. Została zawieszona w 2020 roku, ale władze palestyńskie wkrótce ją wznowiły, bowiem jej funkcjonowanie ma wpływ w szczególności na transfery palestyńskich pacjentów do izraelskich szpitali. 


W czwartek rano wojska izraelskich wtargnęły do obozu dla uchodźców w Dżaninie, w wyniku czego zginęło dziewięciu Palestyńczyków. Po tej akcji armia izraelska oświadczyła, że przeprowadziła „operację antyterrorystyczną”, wymierzoną w członków organizacji Islamski Dżihad, którzy według ministra obrony Izraela Yoava Gallanta planowali atak w Izraelu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej