RAPORT

Pogarda

CNN i NBC: Biden rozważa wizytę w rocznicę rosyjskiej inwazji. W grę wchodzi Polska

Prezydent Joe Biden (fot. O.Marques/Getty)
Prezydent Joe Biden (fot. O.Marques/Getty)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego – podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji miałaby być Polska. Biały Dom nie potwierdza tych informacji. Do tych doniesień odniósł się też w czwartek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller. – Nie ma informacji w tym zakresie. Na tym etapie jest to informacja medialna – powiedział.

Zełenski: Rozmowy z Rosją rządzoną przez Putina są bezcelowe

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział stacji Sky News, że rozmowy pokojowe z Rosją, dopóki na jej czele stoi Władimir Putin, są...

zobacz więcej

„Podróż nie jest jeszcze potwierdzona, (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że rozważa się przystanek m.in. w Polsce, która jest kluczowym sojusznikiem NATO, obecnie goszczącym tysiące amerykańskich żołnierzy i która służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę” – donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa. 


Według NBC News celem podróży miałoby być podkreślenie skutecznej obrony Ukrainy przed brutalną napaścią ze strony Rosji i „potwierdzenie amerykańskiej solidarności z Ukraińcami w czasie, gdy konflikt wkracza w nową fazę”. Dodatkowo rozważane jest również ogłoszenie kolejnego dużego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy w rocznicę inwazji. 


„Putin nie może pozostać przy władzy” 


Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu nie potwierdziła informacji telewizji. 


„Nie mamy obecnie żadnych planów podróży na rocznicę” – stwierdziła rzeczniczka NSC. 


Ostatnia wizyta prezydenta USA w Polsce miała miejsce miesiąc po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Biden wygłosił wówczas m.in. przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym stwierdził, że Putin „nie może pozostać przy władzy”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej