RAPORT

Pogarda

Szef MSWiA do posłów KO: To próba linczu na komendancie głównym Policji

Mariusz Kamiński odpiera ataki opozycji (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Mariusz Kamiński odpiera ataki opozycji (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

To, co robicie wokół komendanta głównego Policji, generalnego inspektora Jarosława Szymczyka, to próba politycznego linczu na człowieku, którego chcecie zniszczyć w imię swoich interesów – powiedział w Sejmie do posłów KO minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

„GW” donosi o bracie komendanta policji. Jest oświadczenie prokuratury

Prokuratura Regionalna w Lublinie wydała oświadczenie dotyczące artykułu „Gazety Wyborczej” nt. brata komendanta głównego policji Jarosława...

zobacz więcej

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali w czwartek do szefa MSWiA pytanie „w sprawie powtarzających się zdarzeń, które kompletnie odbierają wiarygodność i niszczą wizerunek Policji”.


Poseł KO Sławomir Nitras podkreślił, że gdy upadała komuna, najbardziej znienawidzoną służbą w Polsce była Milicja Obywatelska, kojarzona z opresją i z ochroną władzy, a na pewno nie z poczuciem bezpieczeństwa. – Dzisiaj obserwujemy, z przykrością to mówię, proces bardzo podobny – powiedział.


Nitras zarzucił obecnej władzy, że oderwała Policję od ludzi. – Kiedy widzimy bezkarność komendanta głównego, kiedy popełnia przestępstwa, kiedy widzimy bezkarność jego brata, który popełnia pospolite przestępstwa, kiedy widzimy, że funkcjonariusz zmoże wywieźć dziewczynę poza miasto, dziecko, zadajemy sobie pytanie, co się stało – mówił poseł.

Wybuch w siedzibie policji. MSWIA potwierdza: Eksplodował jeden z prezentów dla komendanta

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk jest cały i zdrowy. Czuje się dobrze. Został przewieziony do szpitala celem przeprowadzenia...

zobacz więcej

Duże zaufanie społeczne


Minister Kamiński w odpowiedzi na te zarzuty przywołał badania CBOS z zeszłego roku, które wykazały, że 68 proc. obywateli dobrze ocenia pracę policjantów i są oni w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych instytucji publicznych. Miarą sukcesu policji Kamiński nazwał wysokie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Polski. Z badań CBOS wynika, że bezpiecznie w miejscu zamieszkania czuje się 96 proc. obywateli.


Na uwagę Nitrasa, że Policja chroni władze, Kamiński odparł: „Nie. Policja polska chroni wszystkich”. Przypomniał przy tym, że z ochrony funkcjonariuszy SOP i Policji korzysta lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. – Lider pana ugrupowania uważa polską Policję i państwo polskie za instytucje, które są w stanie szefowi opozycji, za którego uważa się Donald Tusk, zapewnić bezpieczeństwo. I zapewnimy bezpieczeństwo – powiedział.


Minister wystąpił też w obronie szefa KGP. – To, co robicie wokół komendanta głównego Policji, to jest próba politycznego linczu na człowieku. Na człowieku, którego chcecie zniszczyć i pozbawić godności, i to w imię swoich interesów politycznych. Nie róbcie tego, to jest sprawa bezpieczeństwa kraju, spójności działania służb odpowiedzialnych w tak trudnych czasach za bezpieczeństwo – apelował.

Eksplozja w Komendzie Głównej Policji? „Uszkodzenia w pomieszczeniu niejawnym”

W pomieszczeniu służby ochronnej doszło do uszkodzenia stropu – potwierdza rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Według...

zobacz więcej

Szef MSWiA ocenił ponadto, że poseł Nitras, mówiąc o złamaniu prawa przez komendanta Policji, posunął się do insynuacji. – Sprawa tak zwanego granatnika została w pełni wyjaśniona ze stroną ukraińską. Wszystkie okoliczności tej sprawy są jasne, wyjaśnione i podane do publicznej wiadomości – powiedział.


Tragiczna pomyłka Ukraińców


Kamiński przypomniał o wizycie, którą 28 grudnia ub. roku w związku z tą sprawą złożył w Warszawie ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, tragicznie zmarły w katastrofie śmigłowca z 18 stycznia. – (Denys Monastyrski) wyraził ubolewanie z powodu tego incydentu. Publicznie w komunikacie, który wydaliśmy razem, jest zdanie o pomyłkowym przekazaniu tego prezentu. Ta sprawa jest jasna – powiedział szef MSWiA.


Minister odpowiedział też na zarzut związany ze sprawą brata komendanta, podejrzanego w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Podkreślił, że to policjanci wykryli i zgromadzili dowody w tej sprawie, i to oni zatrzymali podejrzanego. Zaznaczył, że brat komendanta nie trafił do aresztu decyzją sądu z powodu trudnej sytuacji rodzinnej. Jak przekonywał, choć podejrzany na procesie odpowie z wolnej stopy, „poniesie surowe konsekwencje, bo materiał jest bardzo poważny”.


Sprawa nastolatek


W nawiązaniu do poruszonej przez posła KO sprawy wypadku radiowozu z nastolatkami w środku w Dawidach Bankowych na Mazowszu Kamiński zaznaczył, że wobec funkcjonariusza, który „dopuścił się najprawdopodobniej ekscesu”, jest wszczęte postępowanie dyscyplinarne i prokuratorskie. – Poniesie wszelkie konsekwencje, jeśli dopuścił się złamania prawa. Tak będzie za każdym razem – zapewnił szef MSWiA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej