RAPORT

Pogarda

Borrell: Na Ukrainie Rosjanie zamordowali ocalałych z Holokaustu

Babi Jar. miejsce, gdzie w 1941 roku Niemcy wymordowali kijowskich Żydów (fot. Laurent Van der Stockt for Le Monde/Getty Images)
Babi Jar. miejsce, gdzie w 1941 roku Niemcy wymordowali kijowskich Żydów (fot. Laurent Van der Stockt for Le Monde/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ciągu ostatniego roku niektórzy z ostatnich ocalałych z Holokaustu zostali zabici w rosyjskiej napaści na Ukrainę – oświadczył w czwartek, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

Oficer SBU szpiegował dla Rosjan

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wspólnie z Państwowym Biurem Śledczym zdemaskowała pracownika jednego z wydziałów SBU w obwodzie zaporoskim,...

zobacz więcej

– Powszechna Deklaracja Praw Człowieka narodziła się z popiołów Holokaustu: aby przyznać każdemu człowiekowi zestaw praw i wolności, które są powszechnie chronione przez wszystkie państwa. Aby barbarzyńskie czyny popełnione podczas Holokaustu, które na zawsze plamiły sumienie ludzkości, nie powtórzyły się – przypomniał Borrell.


– A jednak w ciągu ostatniego roku niektórzy z ostatnich ocalałych z Holokaustu zostali zabici w rosyjskiej agresji na Ukrainę, wraz z wieloma ofiarami wielu zbrodni wojennych, w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej – dodał.


Zaznaczył, że jedynym sposobem zapobieżenia przyszłym okrucieństwom jest zapewnienie, że te z przeszłości i ich ofiary nigdy nie zostaną zapomniane.


W piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu


– Wszelkie formy negowania, zniekształcania lub trywializacji Holokaustu, które obejmują również instrumentalizację Holokaustu na potrzeby propagandy wojennej, są sprzeczne z prawem UE i uniwersalnymi wartościami – zauważył Josep Borrell.


– Unia Europejska wzywa i zachęca kraje na całym świecie do podjęcia stanowczych kroków w celu opracowania programów nauczania o Holokauście. (...) W 2023 roku, bardziej niż kiedykolwiek, w naszych umysłach powinny rozbrzmiewać dwa słowa: nigdy więcej – podsumował szef unijnej dyplomacji.


27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku, tego dnia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej