RAPORT

Pogarda

Alert dla polityków i dziennikarzy. Hakerzy udają ekspertów, zapraszają na konferencje

Hakerzy uciekają się do jednej z najstarszych technik (fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Hakerzy uciekają się do jednej z najstarszych technik (fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Powiązani z państwem rosyjscy i irańscy hakerzy coraz częściej biorą na cel brytyjskich polityków, dziennikarzy i naukowców w swych spear-phishingowych atakach – ostrzegło w czwartek brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).

Silny atak hakerski na serwery polskiego Senatu

Od około 40 minut trwa silny atak hakerski na serwery Izby Wyższej parlamentu, poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Nie wiem, czy to...

zobacz więcej

NCSC wydało alert, wskazując na dwie konkretne grupy – Seaborgium z Rosji (znana również jako Callisto Group/TA446/Cold River/TAG-53) i TA453 z Iranu (też: APT42/Charming Kitten/Yellow Garuda/ITG18) – i ostrzegając osoby w rządzie, siłach zbrojnych, think-tankach i mediach przed klikaniem na złośliwe linki od osób podających się za gospodarzy konferencji, dziennikarzy lub nawet kolegów. 


Obie grupy są aktywne od kilku lat, ale ostatnio nasiliły działalność w Wielkiej Brytanii w związku z trwającą wojną na Ukrainie. Działają też w USA i innych krajach NATO. Ich celem jest wykradanie tajemnic lub ujawnienie w internecie korespondencji mogącej skompromitować wysoko postawione osoby, nie zaś wyłudzanie pieniędzy. 


Metoda stara, ale wciąż skuteczna 


Spear phishing jest ukierunkowaną i spersonalizowaną formą ataku, zaprojektowaną w celu oszukania konkretnej osoby. Hakerzy zazwyczaj starają się zdobyć zaufanie danej osoby, podszywając się pod kogoś, z kim ich cel prawdopodobnie nawiąże kontakt, a następnie skłaniając swoją ofiarę w czasie prowadzonej korespondencji do kliknięcia w złośliwy link. Link przeniesie ofiarę ataku na stronę internetową, gdzie zostanie poproszona o podanie szczegółów swojego hasła. 
Chociaż metoda ta jest jedną z najstarszych technik hakerskich, to jak wyjaśnia NCSC, tym, co odróżnia te dwie grupy, jest wysiłek włożony w oszukiwanie swoich celów, m.in. poprzez tworzenie w mediach społecznościowych lub sieciach zawodowych fałszywych profili, które podszywają się pod szanowanych ekspertów, i wysyłanie zaproszeń na nieistniejące konferencje na tematy istotne dla osób będących celami ataków. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej