RAPORT

Pogarda

„Fantastyczny” wynik PO. Za co zapłacił Donald Tusk sondażowni?

Donald Tusk i czołowi politycy Platformy rozpowszechniają sondaż dający PO zaskakująco dobry wynik (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, tt/@Platforma_org, @SamPereira_)
Donald Tusk i czołowi politycy Platformy rozpowszechniają sondaż dający PO zaskakująco dobry wynik (fot. PAP/Przemysław Piątkowski, tt/@Platforma_org, @SamPereira_)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk i czołowi politycy Platformy rozpowszechniają sondaż dający PO zaskakująco dobry wynik – remis z PiS-em. Badanie przygotował Kantar Public, którego dyrektorem jest Urszula Krassowska. Tymczasem jak ustalił portal tvp.info, kilka dni wcześniej PO zapłaciła Kantar Public 29 520 zł za „ekspertyzę społeczno-polityczną”. O sam sondaż i czym była ekspertyza zapytaliśmy przedstawiciela firmy badawczej, a także zwróciliśmy się do PO o komentarz w tej sprawie.

Platforma Obywatelska triumfuje, odwołując się do najnowszego sondażu, który partia opublikowała w mediach społecznościowych. Wynika z niego, że Platforma zrównała się z Prawem i Sprawiedliwością. Publikacja na Twitterze opatrzona jest wpisem: „Koalicja Obywatelska notuje ponad 30% w najnowszym sondażu Kantar Public Dziękujemy za zaufanie! Wspólnie idziemy po zwycięstwo”.

Za analizowanie tych badań wzięli się dziennikarze. Agnieszka Kublik w tekście zatytułowanym „Najnowszy sondaż Kantar Public. PiS i KO idą łeb w łeb” opisuje wynik, który daje takie samo poparcie dwóm największym partiom, i studzi optymizm, uderzając przy okazji w partię Szymona Hołowni, która w sondażu ma wyjątkowo niskie poparcie, rzędu 8 proc. 


Brak entuzjazmu dziennikarki może wynikać stąd, że Platforma Obywatelska ponad miesiąc temu - 12 grudnia 2022 roku, opublikowała sondaż tej samej firmy badawczej, z którego wynikało, że… PO miażdży PiS. Wtedy Kantar Public przypisał partii Tuska aż 32 proc. głosów badanych, a PiS otrzymał ich o 4 punkty mniej, czyli na PiS według sondażu głos chciałoby oddać 28 proc. badanych.


PiS z większością w przyszłym Sejmie. Nowy sondaż i dramat opozycji

Pod przywództwem Donalda Tuska opozycja miała być wyjątkowo zjednoczona, a zdaje się być najbardziej podzielona od lat. Znajduje to...

zobacz więcej

Tymczasem w internecie można znaleźć informacje, z których wynika, że Platforma Obywatelska podpisała z firmą Kantar Public dwie umowy. Przedmiotem obu miała być „ekspertyza społeczno-polityczna”. 


Każdą z umów ze strony partii podpisał Jan Grabiec – rzecznik prasowy PO. Pierwsza została zawarta 29 listopada 2022 roku na kwotę 30 750 zł, a kolejna 10 stycznia 2023 roku na kwotę 29 520 zł.


Sondaż niepartyjny?


O komentarz do powyższych badań zwróciliśmy się do Jana Grabca. W odpowiedzi napisał portalowi tvp.info, że „sondaż Kantar Public, o którego wynikach informowały dziś profile Platformy Obywatelskiej, został wcześniej opublikowany przez szereg mediów, których publikacje stanowiły dla nas źródło informacji”. Dodał, że „głównym dysponentem tego badania systematycznie od lat przeprowadzonego w tej samej metodologii jest Kancelaria Premiera. Wyniki tego badania co miesiąc publikuje także Polska Agencja Prasowa. Możemy tylko snuć domysły, dlaczego dzisiejszy sondaż nie został od razu opublikowany przez PAP, który zwykle starał się dostarczać swoim klientom aktualnych informacji. Ten sondaż oczywiście nie był zamawiany przez PO”.


Rzecznik PO dodał też, że „Platforma Obywatelska systematycznie zleca opracowywanie ekspertyz społecznych dotyczących opinii publicznej wielu renomowanym ośrodkom badawczym. Informacje o tych zleceniach publikowane są w ogólnodostępnym rejestrze umów zawieranych przez PO”.

Duchowny wysłał sprostowanie ws. wypowiedzi Grabca. „To określenie jest kłamstwem”

„Zawarta w programie »Woronicza 17« wyemitowanym 18.06.2017 r. informacja wypowiedziana przez posła PO Jana Grabca: »Mój proboszcz zadeklarował, iż...

zobacz więcej

Badanie Kantar Public


Urszula Krassowska, szefowa Kantar Public w rozmowie z portalem tvp.info powiedziała, że to nieprawda, że „dysponentem badania jest kancelaria premiera”, ponieważ badanie należy do tzw. badań omnibusowych, bardzo szerokich i jest wewnętrznym badaniem firmy. – To badanie ma wieloletnią tradycję, bo wcześniej było przeprowadzane przez TNS OBOP i nazywało się Barometr Opinii. To bardzo szerokie badanie, które pokazuje m.in. nastroje społeczne, preferencje konsumenckie, a także preferencje polityczne, które oddzielnie można potraktować jako sondaże polityczne – powiedziała Krassowska.


Przedstawicielka Kantar Public zaznaczyła, że badania jej firmy kupuje wiele podmiotów, partii politycznych, w tym Platforma Obywatelska. – Nasze badania kupują prawie wszystkie partie polityczne – dodała. Nie ujawniła jednak w rozmowie z nami, czego dokładnie dotyczyły umowy podpisane przez nią w imieniu Katar Public z Platformą Obywatelską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej